Polskie Radio
Section05
hacker

Aplikacja Google miała tłumaczyć, a w efekcie wykradała dane

Analitycy zagrożeń z firmy ESET ostrzegają przed niebezpieczną aplikacją dostępną w oficjalnym sklepie Google Play. Word Translator tylko pozornie służył wyłącznie do tłumaczenia tekstów, w rzeczywistości robił coś jeszcze - wykradał dane do logowania z aplikacji mobilnych polskich banków. Aplikacja wzięła na cel Polaków, Czechów oraz Włochów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT google aplikacje mobilne aplikacje tłumacz komputer hacker kradzież

200 tys. ofiar ataku cybernetycznego. "Atak globalny"

Komputery różnych instytucji zostały kilka dni temu zainfekowane programem typu ransomware. Program taki instaluje się w komputerze, szyfruje pliki na twardym dysku, a następnie wyświetla komunikat z informacją, że pliki zostaną odszyfrowane po zapłaceniu okupu. Jaki jest mechanizm działania hakerów i jak się bronić przed takim atakiem? W audycji Czas na Naukę wyjaśniał Krzysztof Młynarski, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji.
Zobacz więcej na temat:  hacker internet cyberprzestępczość

Cyberberprzestrzeń. "Broń masowej manipulacji"

- Całość aktywności w cyberprzestrzeni to - oprócz ataków hakerskich - przede wszystkim dezinformacja, czyli wrzucanie fałszywych newsów do sieci, wykorzystywanie portali społecznościowych. Rosja to świetnie opanowała. Korzysta z doświadczenia właściwie wszystkich nauk społecznych – socjologii, psychologii, ale i historii – powiedziała w programie Świat w Południe dr Beata Gałek z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach.
Zobacz więcej na temat:  hacker hacking Rosja internet USA Facebook