Polskie Radio
Section05
hacker

Automatyzacja gospodarstw domowych: bardzo wygodna dla ludzi, ale czy bezpieczna?

Rośnie liczba gospodarstw domowych, które decydują się na wdrażanie nowinek technologicznych, np. systemów utrzymujących stałą temperaturę. Przyspieszenie cyfryzacji domów jest widoczne także w innych dziedzinach. Wg badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego digitalizacja przyśpiesza m.in. w segmencie typowych prac domowych, jak sprzątanie. Wg badań ponad 40 procent prac, które wykonujemy w domu, przed 2030 zacznie wykonywać sztuczna inteligencja.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka domowa robot pomoc zagrożenie sieć domowa hacker Witold Lazar Trójka

Dezinformacja, manipulacja, trolling. Czy są skuteczne?

Władimir i Irina krytykowali rząd Ukrainy na popularnym portalu Ukraina Siegodnia, na którym publikowane były komentarze blogerów. Jednak, jak się okazało, ta para... nigdy nie istniała. Mieli fałszywe konta w mediach społecznościowych i nieprawdziwe zdjęcia profilowe. Co więcej, sam portal był częścią rosyjskiej akcji dezinformacyjnej! Czy w cyberwojnie Rosjanie mają przewagę, a jeśli tak, to jak ją wykorzystują?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie Rosja hacker społeczeństwo informacyjne portale społecznościowe fake news Witold Lazar Trójka

Aplikacja Google miała tłumaczyć, a w efekcie wykradała dane

Analitycy zagrożeń z firmy ESET ostrzegają przed niebezpieczną aplikacją dostępną w oficjalnym sklepie Google Play. Word Translator tylko pozornie służył wyłącznie do tłumaczenia tekstów, w rzeczywistości robił coś jeszcze - wykradał dane do logowania z aplikacji mobilnych polskich banków. Aplikacja wzięła na cel Polaków, Czechów oraz Włochów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT google aplikacje mobilne aplikacje tłumacz komputer hacker kradzież

200 tys. ofiar ataku cybernetycznego. "Atak globalny"

Komputery różnych instytucji zostały kilka dni temu zainfekowane programem typu ransomware. Program taki instaluje się w komputerze, szyfruje pliki na twardym dysku, a następnie wyświetla komunikat z informacją, że pliki zostaną odszyfrowane po zapłaceniu okupu. Jaki jest mechanizm działania hakerów i jak się bronić przed takim atakiem? W audycji Czas na Naukę wyjaśniał Krzysztof Młynarski, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji.
Zobacz więcej na temat:  hacker internet cyberprzestępczość