Ubrania z recyklingu nie uratują planety

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 11:30
Coraz więcej firm z segmentu odzieży sportowej przy produkcji ubrań poliester zastępuje poliestrem z recyklingu. Wydawać by się mogło, że jest to działanie eco-friendly. Nic bardziej mylnego, coraz częściej pojawiają się opinie, że kupując tego typu ubrania, wcale nie pomagamy środowisku, lecz generujemy nowy problem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Fotokostic

człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

Choć wiele marek odzieżowych inwestuje w ostatnich latach w technologie umożliwiające produkcję ubrań z poliestru pozyskiwanego z przetworzonych butelek pet, to - jak alarmuje fundacja MacArthur - te działania mają bardziej charakter marketingowy niż proekologiczny. Jak mówi w rozmowie z "Guardianem" przedstawiciel fundacji Francois Souchet, plastik można przerabiać na plastik, jednak odzież nie nadaje się już do recyklingu.


Posłuchaj
03:24 Czwórka/Pierwsze Słyszę - recykling 01.04.2021.mp3 Rozmawiamy o ubraniach sportowych wykonanych z recyklingowanego poliestru (Pierwsze Slyszę/Czwórka)

 

- To jest problem bariery technologicznej, nie potrafimy przerobić na coś innego ubrań z tworzyw sztucznych - mówi Sławek Brzózek, ekspert ekologiczny i współtwórca inicjatywy "Faceci w zieleni". - Kilka lat temu wiadomość, że opakowania z tworzyw sztucznych można przerobić na coś innego, była bardzo dobrą informacją. Wtedy wydawało się oczywiste, że będziemy szukali drogi do poradzenia sobie z odpadami z kolejnych wyrobów. Prace nad odpowiednią technologią są prowadzone, jednak natrafiamy na problem, bo tworzywa sztuczne przy ich wielokrotnym przerabianiu tracą na trwałości.


kobieta dziewczyna śmieci odpady segregacja środowisko ekologia 1200.jpg
Segregacja śmieci, czysta energia, oszczędzanie zużycia wody. Polacy za ochroną środowiska

Czytaj także: 

Jak mówi specjalista, odpowiedzią mógłby być recykling chemiczny. Czyli rozkładanie tworzyw sztucznych i tego, co zawarte jest w tzw. plastiku, na części pierwsze i ponowne syntetyzowanie tych substancji bez zanieczyszczeń. Jednak jeszcze trochę czasu upłynie, zanim odpowiednia technologia zostanie opracowana. Tymczasem ubrania z recyklingu najczęściej kończą swój żywot na wysypisku, przy okazji zanieczyszczając wodę.

- Przez to, że są plątaniną małych włókien, to w czasie prania, które trochę jest chemicznym uszkadzaniem, cząstki stają się coraz krótsze i oddzielają się - mówi Janusz Mizerny, autor bloga "Green projects". - Niestety współczesne instalacje w oczyszczalniach nie są w stanie wychwytać tak drobnych cząstek, więc potem razem z wodą trafiają one do rzek i mórz.

Dlatego eksperci radzą, by w trosce o planetę ograniczyć konsumpcję, kupować mniej ubrań, stare oddawać potrzebującym i stawiać na tkaniny naturalne.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Martyna Ogonek

Data emisji: 01.04.2021

Godzina emisji: 07.15

aw

Czytaj także

Czy awatary "wygryzą" prowadzących? Korea południowa tworzy prezenterów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 11:30
W koreańskiej telewizji awatar już zastąpił prezenterkę. Specjaliści zauważają, że awatar świetnie przeczyta newsy, ale nie wejdzie już w interakcję z innym prowadzącym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Infrastruktura do pogodzenia rowerzystów, kierowców i pieszych

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 20:07
Od kilku dni mamy wiosnę, za chwilę z zapałem wyciągniemy rowery i ruszymy w drogę, do pracy, szkoły, na zakupy - pod warunkiem, że mamy po czym jechać. Infrastruktury rowerowej wciąż brakuje w wielu miastach w Polsce, oprócz niej brakuje know-how jak drogi dla rowerów budować dobrze.  
rozwiń zwiń