Obrazkowy komunikat nie tylko w sieci. Powstało Muzeum Memów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:40
W Hongkongu powstało pierwsze na świecie muzeum memów. Stoi za nim wielka platforma z memami. Memy to nie tylko nasza codzienność - coraz śmielej zajmują one rejony zarezerwowane wcześniej dla prawdziwej sztuki. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/frantic00

Pierwsze na świecie muzeum z memami stworzono w Hongkongu. Na specjalnie przygotowanej wystawie możemy podziwiać cały przekrój globalnej sceny memicznej. To także szansa na przypomnienie sobie najbardziej kultowych memów z przeszłości.

Posłuchaj
03:27 Czwórka/Pierwsze Słyszę - muzeum memów 26.07.2021.mp3 O pierwszym Muzem Memów opowiada Wojtek Wieman (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Memy są bardzo ciekawą częścią internetu i uważam, że cały czas niedocenianą. W takim sensie, że jest naprawdę mało badań dotyczących memów, jakie niosą ze sobą informacje, czy są tylko czystą rozrywką, czy znaczą coś więcej - mówi Wojtek Wieman autor podcastu yeswas. - Więc powstanie muzeum w ogóle mnie nie dziwi i myślę, że będą się do niego ustawiać długie kolejki. Ten świat jest internautom znany od podszewki, istnieje w sieci od wielu lat. Początki lat 2000 to czas, kiedy powstawały pierwsze memy. Dinozaury internetu znają większość z nich, sam bym się chętnie wybrał do takiego muzeum.

shutterstock mem 1200.jpg
O memach warto rozmawiać. Regulacje i prawa

Czytaj także:

Za chińskim muzeum memów stoi m.in. popularna platforma z memami 9GAG, która wspólnie z K11 wspólnie wybrała 100 najbardziej viralowych prac. - Prace są nie tylko obrazkami. Mamy XXI wiek, więc placówka przygotowała wiele atrakcji - opowiada rozmówca Mateusza Kulika. - Są memy w trójwymiarze, takie, które pozwalają znaleźć się w świecie danego mema. Są też nakładki AR, jest też specjalna stacja, gdzie można zrobić sobie zdjęcie i samemu stać się ulubionym memem. Atrakcji więc jest mnóstwo.

Wystawa w Chińskim Centrum Sztuki w Hongkongu potrwa do 5 września

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 7.16

aw

Czytaj także

Zaproś sztuczną inteligencję do swej szafy. Nigdy więcej nie pytaj "w co się ubrać?"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:40
Codzienne pytanie: "co dziś założyć?" wkrótce może odejść do lamusa. Grupa znajomych tworzy aplikację, która bez problemu dobierze dla nas ubrania z naszej szafy, a dodatkowo podpowie, co jeszcze mogłoby się w niej znaleźć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Influencerzy na cenzurowanym. Retusz zdjęć ma być oznaczony

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:00
Norwegia wypowiada wojnę influencerom, którzy na zdjęciach przekłamują rzeczywistość. Zdjęcia na portalach społecznościowych, które zostały poddane retuszowi, muszą zostać oznaczone. Wszystko to z powodu skali promocji nierealnych standardów piękna.
rozwiń zwiń