Torrenty - legalna sieć, używana w niecnym celu. Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:53
TSUE orzekł w sprawie torrentów. W wyroku zaznaczono, że udostępnianie nawet najmniejszej części pliku, którego nie jesteśmy właścicielami, jest naruszeniem prawa własności intelektualnej i może nas słono kosztować. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Melchakov/Shutterstock
shutterstock_haker cyberprzestępczość 1200.jpg
Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

Posłuchaj
03:37 czwórka pierwsze słyszę 28.06.2021.mp3 Pobierasz torrenty? Może zapukać do Ciebie windykator praw własności intelektualnej (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

- Trzeba pamiętać, że programy do pobierania torrentów są programami legalnymi, ta technologia jest potrzebna i przydatna - mówi Andrzej Mazuruk, ekspert od rynku gier wideo. - Ideą tego programu jest wspomaganie wymiany plików między grupami ludzi. Jedna osoba udostępnia pliki, a druga pobiera. Torrent pozwala na to, żeby ktoś, kto pobiera plik, jednocześnie udostępniał go innym. Można powiedzieć, że w pewien sposób ten plik jest dzielony na bardzo wiele małych części. To, co użytkownik już pobrał, dzięki programowi udostępnia on dalej - wyjaśnia. 

Kluczem są tu prawa autorskie tych plików, którymi się wymieniamy. Można używać torrentów do dzielenia się treściami, które nie są obwarowane prawami autorskimi. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy treści chronionych prawem autorskim: książek, filmów, seriali, gier etc. 

Posłuchaj także:

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaznacza, że sprzedawcy usług internetowych mogą rejestrować i udostępniać adresy IP oraz miejsca zamieszkania osobom trzecim, np. właścicielom praw autorskich - mówi Jędrzej Liberadzki z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. - Teoretycznie wydaje się, że samo pobieranie na użytek własny nie będzie naruszeniem. Natomiast to są utwory chronione na gruncie prawa autorskiego. Tutaj pojawia się clou problemu, ponieważ użytkownik, ściągając plik za pomocą torrentu jednocześnie udostępnia go. W praktyce oznacza to rozpowszechnianie utworu chronionego prawem autorskim majątkowym, a to rodzi konsekwencje - podkreśla. 

Patrząc na orzeczenie Trybunału UE, konsekwencje małe nie są. - Moim zdaniem będzie to orzeczenie, które będzie miało istotny wpływ na praktykę sądów w Polsce - ocenia prawnik. - Użytkownik torrentów powinien pamiętać, że nie jest anonimowy w sieci, może się spodziewać, że ktoś do niego może kiedyś zapukać i wraz z nakazem prosić o udostępnienie komputerów. Kontaktować może się też producent danego pliku. Ma on prawo domagać się odszkodowania nawet do wysokości dwukrotności sumy, którą powinien zapłacić użytkownik korzystający z pliku legalnie - dodaje. 

Posłuchaj:

W konsekwencji takie przewinienie zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolność do 2 lat. Osobie udostępniającej nie swoje pliki w sieci, łamiącej prawo, grozi odpowiedzialność karna i odszkodowawcza. - Konsekwencje mogą być znacznie większe niż przyjemność płynąca z filmu, serialu czy gry pobranej za pomocą torrentów - oceniają eksperci. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 06.13

pj

Czytaj także

Australia bez największej wyszukiwarki internetowej?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 09:10
Może trudno sobie to wyobrazić, ale jeden z najbogatszych krajów na świecie może stracić dostęp do największej wyszukiwarki internetowej. Australia weszła w spór z gigantem technologicznym Google, który może skutkować tym, że wycofa się on ze swoją wyszukiwarką z tego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryptowaluty. "To nieekologiczna forma płatności"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:30
Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów są niestety nie tylko szybką, ale także mało ekologiczną formą płatności. Wydobycie Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co niektóre kraje przez cały rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cheugy - lżejsza forma cringe'u według pokolenia Z

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:25
Generacja Z rozpoczęła właśnie w sieci nowy trend polegający na poszukiwaniu elementów popkultury, które można uznać za "cheugy". Oberwało się m.in. uniwersum Harrego Pottera i "Przyjaciołom".
rozwiń zwiń