Zaproś sztuczną inteligencję do swej szafy. Nigdy więcej nie pytaj "w co się ubrać?"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:40
Codzienne pytanie: "co dziś założyć?" wkrótce może odejść do lamusa. Grupa znajomych tworzy aplikację, która bez problemu dobierze dla nas ubrania z naszej szafy, a dodatkowo podpowie, co jeszcze mogłoby się w niej znaleźć. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / WAYHOME studio

karta płatnicza komputer 1200.jpg
Torrenty - legalna sieć, używana w niecnym celu. Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Uczniowie krakowskiego Technikum Łączności tworzą aplikację GetDressed, po to by dobrze wyglądać i otaczać się modą. Wszystko bazuje na sztucznej inteligencji, która podpowie nam jaką stylizację w konkretnym dniu wybrać, co założyć. 


Posłuchaj
03:45 czwórka pierwsze słyszę 29.06.2021 ciuchy.mp3 Jak aplikacja oparta na sztucznej inteligencji pomoże w doborze ubrań i odkryje przed nami świat mody? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

- Nasz algorytm opiera się mocno na wiedzy eksperckiej. Pracowaliśmy ze stylistami i z projektantami po to, by nauczyć sztuczną inteligencję, nasze algorytmy, tego jak działa ludzka estetyka - mówi Kuba Szydłowski ze startupu GetDessed. - Aplikacja ma za zadanie podpowiadać jak łączyć ze sobą ubrania, jak je dopasowywać kolorami, stylami, kanonami, jak je dobierać do konkretnej osoby, do typu kolorystycznego, figury - dodaje. 

Posłuchaj:

shutterstock_haker cyberprzestępczość 1200.jpg
Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

Aplikacja połączy technologię z naszą szafą. Inspiracje od influencerów, stylów modowych bez problemu w niej znajdziemy. Apka podpowie nam, co możemy ubrać, jak łączyć rzeczy, by jak najlepiej wyglądały na nas. By algorytmy i sztuczna inteligencja pokazały na co je stać, warto pokazać aplikacji zawartość swojej szafy. - GetDressed będzie funkcjonalna i bez tego, jednak korzyści z używania aplikacji, gdy umieścimy tam bazę swoich ubrań będą niewspółmiernie większe - podkreśla rozmówca Mateusza Kulika. - Algorytmy będą mogły bazować na konkretnych ubraniach i podpowiadać o co ewentualnie uzupełnić szafę - dodaje. 

Najbliższe dwa miesiące twórcy aplikacji poświęcą na kodowanie i testy funkcjonalne. Na przełomie sierpnia i września planują udostępnić aplikację pierwszym 800 betatesterom. - To pozwoli dopracować kolejne elementy tej układanki. 

- Nie planujemy wygryźć blogerek modowych i stylistów z rynku. GetDressed moze być dla nich nowym miejscem, w którym dotrą do kolejnej grupy - podkreśla Kuba Szydłowski. 


Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 06.14

pj

Czytaj także

Australia bez największej wyszukiwarki internetowej?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 09:10
Może trudno sobie to wyobrazić, ale jeden z najbogatszych krajów na świecie może stracić dostęp do największej wyszukiwarki internetowej. Australia weszła w spór z gigantem technologicznym Google, który może skutkować tym, że wycofa się on ze swoją wyszukiwarką z tego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cheugy - lżejsza forma cringe'u według pokolenia Z

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:25
Generacja Z rozpoczęła właśnie w sieci nowy trend polegający na poszukiwaniu elementów popkultury, które można uznać za "cheugy". Oberwało się m.in. uniwersum Harrego Pottera i "Przyjaciołom".
rozwiń zwiń