Podlaskie kino na zdjęciach, których nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 11:05
Dziewiętnastego sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy "Wyśniona historia kina na Podlasiu", będzie to ekspozycja fotografii w technice mokrego kolodionu. Wszystko zaczęło się od poszukiwania informacji na temat kinematografii Podlasia z epoki dwudziestolecia międzywojennego. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Unsplash/Lory
sasnal 1200.jpg
Wilhelm Sasnal w POLIN. "Nieheroiczny polski pejzaż"

Tomasz Adamski, Maciej Rant i Andrzej Górski postanowili wykonać i zaprezentować nowe zdjęcia stylizowane na fotografie sprzed ponad stu lat. Obrazy nawiązują do przedwojennej historii kina podlaskiego, białostockiego. 

Posłuchaj
07:59 czwórka pierwsze słyszę 17.08.2021ok.mp3 Tomasz Adamski opowiada o wystawie "Wyśniona historia kina na Podlasiu" (Czwórka/Pierwsze słyszę)

- Zajmujemy się filmem, kinem, mamy mnóstwo prelekcji, oglądamy filmy i robimy filmy - mówi Tomasz Adamski. - Chcieliśmy napisać książkę o historii kina na Podlasiu. Gdy zaczęliśmy szukać, trafiliśmy na mnóstwo ciekawych historii i postaci. To było punktem wyjścia do tej wystawy. Pomyśleliśmy też, że brakuje zdjęć z okresu międzywojennego - albo ich nie ma, albo są złej jakości, albo bardzo małe. Zdecydowaliśmy się wyśnić te zdjęcia na nowo, stworzyć je, podejść do tego w sposób twórczy - dodaje. 

Pomysł zakładał, że powstanie 16 fotografii. Prace jednak szły tak dobrze, że na wystawie zostanie zaprezentowanych 20 zdjęć w dużym formacie. Jak przyznaje gość Czwórki, inspiracje do nich były bardzo różne. - Przy niektórych zdjęciach trzymaliśmy się mocno danych historycznych. Sugerowaliśmy się wyglądem osoby, kostiumami, miejscem, w którym zrobione jest zdjęcie - opowiada. - Przy innych pozwalaliśmy sobie na improwizację, dodawaliśmy artefakty, stylizacje - dodaje. 

Posłuchaj także:

Niemałym wyzwaniem było oddanie przedwojennego klimatu. Szczególnej uwagi wymagały fryzury, makijaż, stylizacje, kostiumy. Tu z pomocą przyszły białostockie teatry i akademia teatralna. 

W bohaterów zdjęć wcieliły się znane osoby związane z Białymstokiem: aktorzy, twórcy, filmowcy, część z nich urodzona w tym mieście. Wśród sfotografowanych są: Adam Woronowicz, Magdalena Warzecha, Kobas Laksa, Monika Buchowiec, Paweł Małaszyński, Ewa Borysewicz, Maciej Szupica, znani i niezależni twórcy. 

Pomysłodawcy ekspozycji zdecydowali się też na archaiczną technikę fotografii. Zdjęcia wykonano w technice mokrego kolodionu, która powstała w latach 50. XIX wieku. - Zdjęcia robił Andrzej Górski ponad stuletnim aparatem, który zdobył kiedyś w Cieszynie - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - Są to fotografie wywoływane na szklanych płytkach. Ten proces trwa około 10-15 minut. Andrzej robił to w swojej ciemni w samochodzie, a my mieliśmy czas, by porozmawiać z bohaterami zdjęć i ekipą - dodaje. 

Wystawa będzie prezentowana w Białymstoku do 21 września. Potem ruszy w świat. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Adamski (współorganizator wystawy)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Zabytkomania. Smaki sprzed lat na filmowym stole

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:48
Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem "Zabytkomania - przepis na dziedzictwo" zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kultywowanych przy wspólnym stole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Short Waves Festiwal 2021. Kino w lustrzanym odbiciu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 12:45
"Mirror, Mirror" - hasło tegorocznej odsłony festiwalu - nawiązuje do nowej formuły przeglądu, który podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się w wersji hybrydowej. - Dajemy ludziom dostęp do kultury na świeżym powietrzu, w kinach i online - mówi rzecznik prasowy imprezy Karolina Sienkiewicz.
rozwiń zwiń