Ekologiczne podróże - zamień samolot na kolej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 09:45
W dobie postępującego kryzysu klimatycznego działacze ekologiczni coraz częściej poruszają temat wysoko emisyjnych podróży samolotowych. Apelują o to, by latać mniej, zwłaszcza na krótkich dystansach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Jag_cz

shutterstock_kaliningrad 1200.jpg
Kaliningrad - miasto na wskroś europejskie

Po przeanalizowaniu 150 najpopularniejszych tras lotniczych i 250 kolejowych działacze organizacji Greenpeace doszli do wniosku, że jedną trzecią krótkodystansowych lotów po Europie z powodzeniem można zastąpić połączeniami kolejowymi.


Posłuchaj
03:38 Czwórka/Pierwsze Słyszę - podróże bez samolotu 08.11.2021.mp3 Ze specjalistami rozmawiamy o podróżowaniu bez samolotu (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Greenpeace przeanalizował kilkaset lotów krótkodystansowych na terenie Unii Europejskiej, a także Wysp Brytyjskich - mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska. - Okazało się, że infrastruktura kolejowa jest bardzo dobrze rozbudowana i część lotów biznesowych można by zamienić na kolej. Do wielu miejsc na terenie Unii Europejskiej można dotrzeć w niespełna 6 godzin.

Organizacja Greenpeace, na swojej stronie, publikuje również badania, z których wynika, że większość Europejczyków jest świadoma tego, jak szkodliwe dla środowiska są loty krótkodystansowe i domaga się zmian.


shutt samolot lotnisko 1200.jpg
Koniec taniego latania - kolejny kraj wprowadza podatek

Posłuchaj także:

- W lutym przeprowadzono sondaż europejskiego banku inwestycyjnego - mówi Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej. - Wynika z niego, że ponad 60 proc. Europejczyków popiera zakaz krótkodystansowych lotów samolotem. Ponad 70 proc. badanych stwierdziło także, że lotnictwo powinno zostać obciążone podatkiem węglowym, a koszty emisji powinny być wliczone w cenę biletu.

Zmian domagają się także działacze organizacji Greenpeace, którzy w związku ze wspomnianą analizą postulują, by zlikwidować niektóre z częstych połączeń samolotowych np. z Frankfurtu do Brukseli, Berlina czy Hamburga - na tych trasach funkcjonują szybkie połączenia kolejowe.

Źr. Facebook Greenpeace

- Przygotowaliśmy już taki apel do Unii Europejskiej o zakaz krótkich lotów, zwłaszcza tam, gdzie jest alternatywa. Obecnie w Glasgow trwa szczyt klimatyczny, na którym delegacje prawie 200 krajów świata negocjują działania na rzecz klimatu - opowiada Katarzyna Guzek. - Do Glasgow wybrała się też alternatywna delegacja aktywistów klimatycznych z Polski, którzy zdecydowali się pokonać trasę z Polski do Glasgow, korzystając z pociągów i autobusów. Oczywiście, ta trasa zajęła dość dużo czasu, jednak to pokazuje, że nawet tak odległa podróż jest możliwa alternatywnymi środkami transportu. Tym bardziej są możliwe podróże na krótszych dystansach i o to właśnie apelujemy. Chcemy, żeby ograniczyć loty krótkodystansowe na rzecz promowania podróży koleją.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 08.11.2021

Godzina emisji: 07.15

aw

Czytaj także

Koniec taniego latania - kolejny kraj wprowadza podatek

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 08:57
Pierwsza na wprowadzenie minimalnej ceny za bilet lotniczy zdecydowała się Austria , teraz dołącza do niej Szwajcaria. Tam władze wprowadziły nowy podatek środowiskowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda bez mikroplastiku. Pralki z filtrem pomogą

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 08:27
Od kilku lat mówi się o mikroplastiku w naszym środowisku. Jego cząsteczki często trafiają do wody podczas naszego codziennego prania ubrań z tkanin sztucznych. Pralki z wbudowanym specjalnym filtrem mają temu zaradzić. 
rozwiń zwiń