Zbliża się okres grypowy. Czy warto się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 15:31
Nadchodzi jesień, a wraz z nią ryzyko zachorowania na grypę. Choć szczyt zakażeń przypada zazwyczaj między styczniem a marcem, to lekarze już teraz zachęcają do szczepień.
Szczepionka
SzczepionkaFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

- Szczepiąc się możemy mieć dwie korzyści. Dzięki szczepionce, w razie zachorowania objawy i konsekwencje choroby będą mniejsze, a także możliwość powikłań jest mniejsza - mówi Piotr Kalkowski z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. - Drugim benefitem jest ochrona osób wokół nas. Podchodząc do tematu choroby, powinniśmy myśleć nie tyko o sobie. Dla dzieci i osób starszych grypa może okazać się chorobą śmiertelną.

- Szczepionki są najlepszym sposobem przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych - dodaje dr Elżbieta Marcinkowska, specjalista chorób wewnętrznych. - Zalecamy nadal szczepienia przeciw grypie.


Polska na końcu rankingu

Polska plasuje się na końcu listy, jeśli chodzi o szczepienia na grypę w Europie. Potwierdzają to statystyki Rzecznika Praw Obywatelskich. Według informacji z 2021 roku przeciwko grypie zaszczepiło się 4 proc. społeczeństwa. Jak podaje reporter Czwórki Szymon Majchrzak, dla porównania, średnia szczepień dla państw Unii Europejskich na grypę wynosi 44 proc.

Według badania CBOS tym, co zniechęca nas do szczepień jest brak przekonania o skuteczności preparatu i obawa o powikłania po jego przyjęciu. - Szczepionka na grypę posiada tylko i wyłącznie antygeny cząsteczek grypy - przekonuje specjalistka. - Szczepionka jest sezonowa, ale też co roku jest opracowywana i aktualizowana.  


Szczepionka zmniejsza ryzyko

Szczepiąc się jednak nie możemy liczyć w stu procentach na to, że nie zachorujemy na grypę. - Jeżeli spodziewamy się, że po zaszczepieniu na grypę nie zachorujemy na tę chorobę, to nasze oczekiwania nie zostaną spełnione - tłumaczy Piotr Kalkowski. - Możemy się natomiast spodziewać, że objawy zachorowania będą znacznie lżejsze niż w przypadku nie przyjęcia szczepionki. Też mniej będziemy narażeni na powikłania po chorobie. Takie obserwacje notujemy w grupie zaszczepionych.


Posłuchaj
03:32 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - szczepionka na grypę 19.09.2022.mp3 W audycji mówimy o szczepionkach na grypę (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Dlatego lekarze są zgodni - warto się szczepić. Jeżeli chcemy to zrobić to najlepiej zapisać się u lekarza pierwszego kontaktu. - Przychodnia zamówi wtedy szczepionkę, która będzie na nas w przychodni czekała - wyjaśnia rozmówca Szymona Majchrzaka. - Jest także możliwość uzyskania od lekarza recepty, zakup szczepionki w aptece i przyjście ze szczepionką do przychodni w której zostaniemy zaszczepieni.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziAdam Smolarek

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 7.25

aw

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - czy zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:05
Prace badaczy zmierzały do stworzenia ogólnej sztucznej inteligencji, która mogłaby robić to, co my, i nas wyręczać. Już teraz wspomaga nas w niektórych obszarach, jednak czy zagraża miejscom pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesień, jesień - jak to tak?"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:43
Do kalendarzowej jesieni zostało jeszcze trochę czasu, jednak w wielu miejscach drzewa już przygotowały się na tę porę roku. Sprawdzamy, z czego to wynika.
rozwiń zwiń