Matura 2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wśród tematów "Przedwiośnie" i "Pan Tadeusz"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 13:11
4 maja to pierwszy dzień matur 2023. Uczniowie pisali egzamin dojrzałości z języka polskiego. Wśród tematów znalazły się m.in. "Przedwiośnie" i zeszłoroczna lektura "Pan Tadeusz". Tuż przed maturami o nastroje tegorocznych maturzystów pytała reporterka Czwórki Oliwia Krettek. 
Egzamin maturalny z języka polskiego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim
Egzamin maturalny z języka polskiego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie WielkopolskimFoto: PAP/Lech Muszyński

Wystartowały matury 2023

W tym roku do egzaminów dojrzałości przystępuje w sumie około 270 tysięcy absolwentów szkół ponadpodstawowych, z czego blisko 160 tysięcy zmierzy się z tymi w formule 2023.

Pierwszym egzaminem z którym mierzą się maturzyści jest tradycyjnie ten z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku czas trwania matury z polskiego uległ wydłużeniu. Zdający będą mieli na wypełnienie arkusza maturalnego aż 240 minut, czyli cztery godziny.

Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 153 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji na Ukrainę.

Na tegorocznej maturze z języka polskiego tematami wypracowań w Formule 2015 są:

Pan Tadeusz: Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka?

Przedwiośnie: Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń?

Tematy wypracowań w Formule 2023 to m.in:

Człowiek - istota pełna sprzeczności.

Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

Jak przekazali Polskiej Agencji Prasowej - po wyjściu z egzaminu - maturzyści z Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie - w tym roku można było zmierzyć się z odpowiedziami na pytania: jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie? Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? 

Nowa formuła i "stresik"

Tuż przed maturami, o nastroje tegorocznych maturzystów z CLVI Liceum Ogólnokształcące "Przy Łazienkach Królewskich" pytała Oliwia Krettek: - Jest stres. Szczerze mówiąc, najbardziej boję się pierwszej części "Język polski w użyciu" - mówiła jedna z uczennic. - Ja najbardziej obawiam się wypracowania - dodawał jej kolega. - Mam nadzieję, że trafi się jakieś fajny temacik.

To właśnie egzamin maturalny z języka polskiego zawiera najwięcej zmian na maturze przeprowadzanej w nowej formule. - Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w tym roku podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test - Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych - tłumaczyła Oliwia Krettek.


Posłuchaj
02:04 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Matury Nastroje 04.05.2023.mp3 Maturzystów o nastroje przed egzaminem z języka polskiego pytała Oliwia Krettek (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Matury - czas start

Z kolei na egzaminie ustnym z języka polskiego, przeprowadzanym według nowej formuły, maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z ogłoszonych przez CKE grupy zadań jawnych), drugie (z grupy pytań niejawnych) - związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego.

Żeby zdać maturę, abiturient - niezależnie czy zdaje według nowej, czy według starej formuły - musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, 5 maja odbędą się egzaminy z języka obcego nowożytnego, a w poniedziałek 8 maja - z matematyki. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9.00 i 14.00. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 18 maja i potrwa do 20 maja. Ich terminy ustalane są przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Wyniki matur będą ogłoszone 7 lipca 2023.

Sprawdź także:

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w starej formule składa się z dwóch części. Maturzyści rozwiązują test i piszą tekst własny: rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzają analizę tekstu poetyckiego. 

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

Według maturzystów z krakowskiego technikum jeden z tematów brzmiał: "Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka?". Punktem wyjścia do rozważań był fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Drugi temat brzmiał: "Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń". Punktem wyjścia do rozprawki był fragment "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. 

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów z krakowskiego technikum w tym roku należało zinterpretować wiersz Ewy Lipskiej "Mogę".

Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści z techników mają 170 minut.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w czwartek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Wiceszef MEiN o maturach: wymagania są ograniczone o 20-30 proc. względem podstawy programowej 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 04.05.2023

Godzina emisji: 08.45

aw/IAR 

Czytaj także

Ostatni dzień matur. Dziś były m.in. egzaminy z matematyki i geografii w językach obcych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 14:30
Wtorek to ostatni dzień matur pisemnych, w którym uczniowie zdawali egzaminy z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii w językach obcych. Przez cały czas trwania matur reporterzy Czwórki towarzyszyli abiturientom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maturus, czyli dojrzały. Wystartowały egzaminy maturalne

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 09:00
Do tegorocznych matur przystąpi 272,4 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników. Matury rozpoczyna egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury szkolne. Dlaczego po niektóre warto sięgnąć ponownie?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 12:15
Od egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury, a my w "Czterech porach roku", w Programie 1 Polskiego Radia, rozmawialiśmy o tym, czy i jak przez lata zmieniło się spojrzenie na utwory i bohaterów literackich. 
rozwiń zwiń