Czekolada - towar deficytowy? Jaka przyszłość czeka "brązowe złoto"?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 15:17
Czekolada to jeden z ulubionych przysmaków ludzi w każdym wieku i pod każdą szerokością geograficzną. Nic więc dziwnego, że brązowego złota za kilkadziesiąt lat może zabraknąć - przestrzegają Joanna Szulc i Krzysztof Dumny z poznańskiego Muzeum Czekolady.
Polska jest w czołówce europejskich i światowych producentów czekolady.
Polska jest w czołówce europejskich i światowych producentów czekolady.Foto: Shutterstock.com

- Takie głosy pojawiają się od dość dawna, czekolada drożeje z roku na rok i to się nie zmieni. Przyczyniają się do tego zmiany klimatu. Mogą one spowodować m.in. to, że na określonych plantacjach przestaną rosnąć drzewa kakaowca - wyliczali eksperci. 

Dzisiaj europejskie firmy produkujące czekoladę sprowadzają kakao z różnych zakątków świata, ale zbiory co roku są skromniejsze. Stąd potrzeba testowania szklarniowych upraw i produkcji czekolady nie tylko z nasion, ale z całych owoców. - W Anglii powstała specjalna szklarnia, w której badacze próbują hodować kakaowce. Uzyskanie optymalnych dla tych roślin warunków jest niestety dość trudne i generuje wysokie koszty. Nie wiadomo też, jak ostatecznie będzie smakowała taka czekolada - mówił Krzysztof Dumny. 

Sprawdź także:

Można też poszukiwać całkiem nowych technologii. - Niektóre firmy próbują pozyskać czekoladę nie tylko z ziaren kakaowca, ale także z innych części, m.in. łupin. Wówczas masy kakaowej powstaje więcej, otrzymujemy bardziej naturalny smak czekolady, jest ona dużo mniej słodka - opowiadała Joanna Szulc.

Posłuchaj
04:45 _PR4_AAC 2023_05_09-08-43-27.mp3 Jaka przyszłość czeka czekoladę i kakao? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 8.05.2023

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń