Minnesota - tu jest więcej akwenów, niż stałego lądu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 11:55
Magda Campion przeprowadziła się do Minnesoty 10 lat temu. Nie zaskoczyła jej kultura Stanów, a siła przyrody, która wyznacza rytm codziennego życia. 
Minnesota to stan pełen jezior i akwenów wodnych
Minnesota to stan pełen jezior i akwenów wodnych Foto: Shutterstock/Nick Lundgren

- Ja nie wybrałam Minnesoty, to Minnesota wybrała mnie - mówi na wstępie Magdalena Campion, autorka profilu "magda in minnesota". - Takie najbardziej popularne kierunki emigracji z Polski do Stanów Zjednoczonych to wschodnie i zachodnie wybrzeże oraz Chicago. Ja wylądowałam w Minnesocie, gdzie Polaków można policzyć na palcach obu rąk. Znalazłam się tu za sprawą miłości. Mój mąż z Minnesoty wylądował w Polsce i tu mieszkał prawie 15 lat. Tu się poznaliśmy, pobraliśmy, urodziła nam się córka. Gdy ona była gotowa na rozpoczęcie szkoły podstawowej, zdecydowaliśmy się, żeby dać szansę Stanom i Minnesocie. Jestem tu już prawie 10 lat. 

Wcześniej Magda chętnie odwiedzała Stany, była w Chicago, w Nowym Jorku. Stan Minnesota poznała już z mężem, gdy odwiedzali jego rodzinę.

W stanie Minnesota mieszka niecałe 6 milionów obywateli. A w samym Nowym Jorku 18 milionów. - Minnesota jest niewiele mniejsza od Polski. To jest bardzo słabo zaludniony stan, co ma mnóstwo zalet: ja nigdy nie stoję w korkach, w sklepach nie ma kolejek - wymienia. - Żyje się tu na luzie. Bardzo to doceniam.

Odludna północ

Czwórkowy gość mieszka na przedmieściach Minneapolis, ale drugi dom ma na północy stanu. O północy pisze, że dobrze jest to miejsce odwiedzić, a mieszkanie tam na stałe jest wyzwaniem. - Ja jestem dzieckiem miasta. Na północy mamy dom nad jeziorem, w głuszy. Jeździmy tam na weekendy, święta - opowiada. - Takie dwa domy to popularne rozwiązanie w tym stanie. Jeden dom bliżej miasta, drugi w dziczy. Żeby mieszkać w tym drugim domu cały rok, trzeba mieć Minnesotę we krwi - to bardzo duże odległości, do najbliższego sklepu jest około 50-60 mil, brak zasięgu i oczywiście oszałamiająca przyroda, która jest zaletą, ale bywa także wadą - ocenia.


Posłuchaj
13:35 czwórka pierwsze słyszę 12.05.2023 gość.mp3 O życiu w Minnesocie opowiada Magda Campion (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Minnesota słynie z jezior. Łódka, skuter czy motorówka to pełnoprawny środek lokomocji w tym stanie. - Niewiele jest domostw bez takich pojazdów. Przez jeziora łódką szybciej dostaniemy się do sklepu. Bez łodzi życie byłoby trudne - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Z domu w promieniu kilometra mam około 5 jezior. My tu żyjemy nad jeziorem, przy jeziorze, a zimą na jeziorze. 

Z okna swej sypialni Magda widzi trzy stawy, nie są one kwalifikowane jako jeziora, bo są zbyt małe. Minnesota ma 12 tysięcy jezior, ale jeśli policzyć mniejsze akweny to będzie ich około 20 tysięcy. - Tu jest więcej jeziora niż stałego lądu - mówi Magda Campion. - Lato jest tu bardzo upalne i wietrzne, nie mamy wahań pogody, choć przychodzą burze, czasem, późną wiosną, zdarzają się też śnieżne burze. Zimy zaś są długie, uciążliwe i bardzo, bardzo zimne. 

Nierzadko zimą zamykane są szkoły i biznesy, ale na rodowitych mieszkańcach stanu te zdarzenia nie robią wrażenia - oni mają zimę we krwi. 

Minnesota Nice

Mieszkańcy Minnesoty słyną z niezwykłej uprzejmości. Mówi się "Minnesota Nice". - Ja mam duże szczęście do ludzi, nie trafiam na tych, którzy są niemili - zdradza Magda Campion. - W Minnesocie jednak ta uprzejmość jest wywindowana na dużo wyższy poziom, niż w reszcie Stanów Zjednoczonych. Ludzie są wyjątkowo gościnni, uprzejmi, grzeczni. Nie znam lepszego stanu do życia i wychowywana dziecka - podkreśla. 

Stan ten słynie też z ogromnych upraw dzikiego ryżu. Mówiąc o przysmakach Minnesoty Czwórkowy gość wymienia zupę z kurczaka i dzikiego ryżu. Przyznaje jednak, że tradycyjna kuchnia tego stanu, nie przypadła jej do gustu. Chętnie zamawia polskie produkty. 

Przeprowadzając się do Stanów Magda Campion nie zauważyła dużej bariery kulturowej, ogromnych różnic w zwyczajach, to czego sobie nie wyobrażała, a spotkała w Minnesocie to potęga natury. - Tu rytm życia wyznacza przyroda - podsumowuje. - Żyjemy z orłami na co dzień. Tu są ogromne przestrzenie, ogromne drogi. Pogoda wpływa na rytm naszych dni - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Magdalena Campion (Polka mieszkająca w Minnesocie)

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 8.11

pj

Czytaj także

Weekend "la dolce vita". Lecimy do Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 11:50
To może być dobry pomysł na majówkę albo na świąteczny wyjazd z rodziną - przekonują wielbiciele Wiecznego Miasta. W cyklu "City break" zabieramy Was do Rzymu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarna Route 66. "Tu spotkasz tańczącego Elvisa, ale nie zjesz burgera"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 12:29
- Ta droga bardzo mocno wryła się w światową popkulturę. Dziś podróż Route 66 jest pełna sentymentu dla Amerykanów i ciekawostek dla turystów m.in. z Europy - mówił Artur Owczarski, autor książki "Droga 66. Droga - matka".
rozwiń zwiń