Discover Europe. Jak młodzi ludzie widzą Stary Kontynent?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 16:10
Znamy laureatów tegorocznej odsłony konkursu Discover Europe. Na konkurs nadesłano 1403 prace, z których jurorzy wybrali najlepsze fotografie. Patronem wydarzenia była radiowa Czwórka. 
Celem konkursu Discover Europe jest nawiązanie dialogu międzykulturowego między studentami polskimi i zagranicznymi. Ważne jest, żeby też pozwolić młodym ludziom przedstawić swoją wizję kontynentu oraz zagłębić się w tradycję i kulturę innych krajów.
Celem konkursu Discover Europe jest nawiązanie dialogu międzykulturowego między studentami polskimi i zagranicznymi. Ważne jest, żeby też pozwolić młodym ludziom przedstawić swoją wizję kontynentu oraz zagłębić się w tradycję i kulturę innych krajów.Foto: shutterstock/MinekPSC

- Kilka dni zajęło mi przeglądanie tych zdjęć i wybranie według mnie najlepszych. Póżniej swoją dezycję konsultowaliśmy na naradzie jurorskiej. Przy niektórych pracach byliśmy jednogłośni, ale były fotografie,  które wymagały dyskusji - opowiada jedna z jurorek Magda Nałęcz. - Odrzucaliśmy zdjęcia, które są niewyraźne albo chaotyczne, zależało nam, żeby opowiadały jakąś historię. 

Discover Europe to największy ogólnoeuropejski konkurs fotografii studenckiej. Jego organizatorzy Erasmus Student Network inspirują, odkrywają i dzielą się tym, co dla nas najważniejsze - koncepcją naszego wspólnego domu, jakim jest Europa. Konkurs przeznaczony jest dla studentów uczelni z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, które biorą udział w programie Erasmus+. - Co roku uczestnicy mogą zgłaszać prace w trzech kategoriach: Architektura, Natura i Ludzie.  W tym roku mieliśmy także dodatkową sub-kategorię Discover Treasure of The Woods - dodaje Nałęcz.

Jedną z laureatek została Martyna Obtułowicz, która do konkursu zgłosiła zdjęcie Jeziora Żywieckiego. - Zrobiłam je, kiedy wypływałam na SUP-ie na wschód słońca. Niestety słońce się nie ukazało, ale uchwyciłam na zdjęciu mgłę i trochę tajemniczości, gdy ludzie się w niej rozpływają. Sam wypad był rozczarowujący, ale zdjęcie już nie - śmieje się rozmówczyni Oliwii Krettek. - Bardzo się cieszę, że ta fotografia wygrała i że mogłam też pokazać piękno regionu, z którego pochodzę.  

Zobacz też:

Jan Dragan otrzymał wyróżnienie za zdjęcie wyspy na Zalewie Zemborzyckim koło Lublina. - Wyspa jest w kolorach jesieni na tle szarej wody - opowiada fotograf-amator. - Punktem kulminacyjnym zdjęcia jest łódka z rybakiem, który był bardzo zły, że latam mu cały czas nad głową. Teraz już wiem że było warto - dodaje.  

Posłuchaj
10:39 CZWÓRKA pierwsze slysze - discover europe 19.05.2023.mp3 Discover Europe 2023 - relacja z finałowej gali (Pierwsze słyszę/Czwórka)


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 07.15

kul


Czytaj także

Studia w Japonii. Nauka, podróże i... karaoke po północy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 15:43
Studiował  na Nagoya University of Commerce and Business, i pracował jako instruktor narciarstwa w japońskich górach. Michał Szymczyk opowiedział w Czwórce o swoich doświadczeniach podczas japońskiego Erasmusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Słowenii. Jak się tam studiuje?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 16:30
Słowenia urzeka pięknem: z jednej strony wysokie Alpy Julijskie, z drugiej dostęp do Morza Adriatyckiego. A jak się tam studiuje? 
rozwiń zwiń