Cukierek, czy psikus? Jak obchodzone jest Halloween w Nowym Jorku?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 16:30
Dla Amerykanów Halloween to okazja do zarabiania pieniędzy i dobrej zabawy. - Amerykanie nie traktują Halloween jako jakiegoś demonicznego święta, tylko jesienny, rodzinny festiwal - mówi w Czwórce Magdalena Żelazowska, dziennikarka i autorka książki "Nowy Jork. Miasto marzycieli". - Jest to okazja do tego, żeby się spotkać z sąsiadami.
Uczestnicy corocznej parady, która w Halloween przechodzi ulicami Nowego Jorku - 2021 rok.
Uczestnicy corocznej parady, która w Halloween przechodzi ulicami Nowego Jorku - 2021 rok. Foto: Photo Spirit/Shutterstock.com
  • 31 października w Stanach Zjednoczonych to dzień w którym obchodzone jest Halloween.
  • W ten wieczór organizowanych jest wiele imprez podczas, których uczestnicy przebierają się w najróżniejsze stroje. 
  • Zwyczajem jest zbieranie cukierków przez wędrujące od drzwi do drzwi dzieci.  

Amerykanie - można ich lubić, podziwiać albo mieć ich dosyć. Jedno jest pewne: wywarli i wciąż wywierają wpływ na to, jak wszyscy żyjemy. W tym roku 73 proc. mieszkańców USA zadeklarowało, że planuje specjalne halloweenowe zakupy. Szacuje się, że przychody osiągną kwotę 12.2 miliarda dolarów. Ponad półtora miliarda więcej niż w 2022 roku. Nakłady finansowe są adekwatne do wrażenia, jakie robią dekoracje, stroje i sama halloweenowa otoczka. 


Halloween - dobry pretekst do podróży

- Każdemu polecam wizytę w Nowym Jorku właśnie w tym czasie. Prawdopodobnie dostaniemy się tam taniej niż w letnich miesiącach, a Nowy Jork pięknie wtedy wygląda. Amerykańska jesień jest bardzo kolorowa i panuje tam prawdziwa feeria intensywnych barw. Central Park wygląda naprawdę pięknie - mówi gość Czwórki. - No i obłędnie wyglądają również dzielnice mieszkalniowe, bo nowojorczycy, tak jak reszta Amerykanów stroją swoje ogrody, przydomowe trawniki, fasady budynków. Naprawdę bardzo fajnie móc tego doświadczyć.


Zobacz także:


Ulice Nowego Jorku - klimat jak z horroru

Jak tłumaczy dziennikarka zwłaszcza po zmroku taki spacer będzie niezapomniany. Wszędzie znajdziemy halloweenowe dekoracje, ale też okołojesienne klimaty. Wszystko, co jest związane z jesiennym okresem pojawia na zewnątrz: neutralne dynie, suche, kolorowe liście ułożone w urocze bukiety i wieńce wieszane na drzwiach.

- Typowo halloweenowych dekoracje są obecne wszędzie, zobaczymy więc zwieszające się z okien kościotrupy, wampiry, powiewające i wiszące gdzieś na drzewach peleryny, a także nagrobki usypane w ogródkach - opowiada Magdalena Żelazowska. - I to się ze sobą łączy, bo Amerykanie nie traktują Halloween jako jakiegoś demonicznego święta, tylko właśnie bardziej jesienny, rodzinny festiwal. Jest on okazją do tego, żeby się spotkać z sąsiadami. Bo przecież w Halloween chodzi się od domu do domu z dziećmi, często towarzyszą im rodzice także często w przebraniach i proszą o cukierki. To wszystko ma wydźwięk wspólnej lokalnej zabawy.

 

Posłuchaj
09:24 CZWORKA/Pierwsze słyszę halowween 31.10.2023.mp3 O tradycji Halloween w USA opowiada Magdalena Żelazowska, autorka książki "Nowy Jork. Miasto marzycieli" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość:  Magdalena Żelazowska (dziennikarka, autorka książki "Nowy Jork. Miasto marzycieli")

Data emisji: 31.10.2023

Godzina emisji: 08.40

aw/kul

Czytaj także

Rozwój AI pochłania ogromne środki. Czy te inwestycje się opłacą?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 07:47
Okazuje się, że rozwijanie sztucznej inteligencji kosztuje fortunę. Jej przyszłość wciąż pozostaje zagadką, ale jest niemal pewne, że odniesie ona sukces. Mali gracze nie mają tu szans, finansowy próg wejścia w świat AI jest bardzo wysoki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile waży Nowy Jork? Czy jest za ciężki i zatonie?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 11:00
Nowy Jork to z pewnością jedno z najludniejszych miast świata. Ze względu na nadoceaniczną lokalizację wkrótce jego najpoważniejszym problemem może się jednak okazać... ciężar budynków. Czy wieżowce Manhattanu znikną pod wodą? 
rozwiń zwiń