Rozwój AI pochłania ogromne środki. Czy te inwestycje się opłacą?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 07:47
Okazuje się, że rozwijanie sztucznej inteligencji kosztuje fortunę. Jej przyszłość wciąż pozostaje zagadką, ale jest niemal pewne, że odniesie ona sukces. Mali gracze nie mają tu szans, finansowy próg wejścia w świat AI jest bardzo wysoki. 
Ile warta jest sztuczna inteligencja?
Ile warta jest sztuczna inteligencja?Foto: sdecoret/ Shutterstock

Niektórzy eksperci twierdzą, że olbrzymie wydatki mogą być przeszkodą we wdrażaniu sztucznej inteligencji. Już dziś możliwości AI są spore, ale koszty, jakie generuje, też nie należą do najniższych, co podkreśla Marcin Kubicki z magazynu T3. - Mówienie o tym, że czarne chmury zbierają się nad sztuczną inteligencją, to przesada, ale na pewno trzeba powiedzieć, że jest to droga technologia - ocenia. - Mam wrażenie, że wiele osób wyobrażało to sobie tak, że przez lata wszystkie mikrofony nasłuchiwały, co my mówimy do różnego rodzaju asystentów głosowych, zbierały dane z internetu i tak powstała sztuczna inteligencja. To tak nie wygląda. Jeśli chodzi o prace nad sztuczną inteligencją, pracą nad tymi kilkoma modelami językowymi, które już istnieją, zajmują się tylko ci najwięksi na rynku, bo jest to niezwykle kosztowne. 

Koszty prac nad projektami AI idą nie w miliony, lecz miliardy dolarów. Marcin Kubicki sztuczną inteligencję dziś porównuje do dawnych komputerów typu Odra, które zajmowały całe pokoje, a wykonywały najprostsze obliczenia. Z czasem nastąpił proces miniaturyzacji. - Teraz mamy do czynienia z ogromnymi komputerami, gdzie prowadzi się samą szkółkę sztucznej inteligencji. Tam ona zaczyna nabywać całą wiedzę i ją przetwarzać. To pochłania ogromne pieniądze - wyjaśnia. 

Wciąż jeszcze nie wiemy, ile de facto jest warta AI, co się z nią stanie, do czego się przyda, mimo że już widać jej potencjał, o którym mówią wszyscy. 


Posłuchaj
04:30 czwórka pierwsze słyszę 30.05.2023 ai.mp3 Ile kosztują prace nad sztuczną inteligencją? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Prace nad programem ChatGPT tylko w 2022 roku pochłonęły 540 milionów dolarów, a spełnienie ambicji firmy OpenAI może kosztować dziesiątki miliardów dolarów. - Jedna sztuka specjalnej karty graficznej niezbędnej do rozwoju sztucznej inteligencji kosztuje 30 tysięcy dolarów. A takich kart potrzeba około 10 tysięcy, żeby w ogóle zacząć prace nad tym, by stworzyć nasz zestaw startowy do obsługi sztucznej inteligencji - zdradza ekspert. - A to tylko koszt sprzętu. Do tego należy dodać resztę konfiguracji, oprogramowanie, niezliczone zasoby ludzkie. To miliardy dolarów, ale wciąż też zagadka, co to przyniesie w przyszłości. 

Czytaj także:


Marcin Kubicki uważa, że dziś możemy być jednak niemal pewni, że wdrożenie sztucznej inteligencji będzie sukcesem, że będzie ona wykorzystywana we wszystkich sektorach rynku, w mniejszym lub większym stopniu. - Jest to inwestycja, która powinna się opłacić - mówi. - Będzie to sukces, choć niestety tylko wielkich firm, bo finansowy próg wejścia w ten biznes jest niezwykle wysoki. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 08.28

pj

Czytaj także

Fake newsy coraz bardziej niebezpieczne. Sztuczna inteligencja oszukuje użytkowników?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 16:17
Fałszywe zdjęcia, nagrania nieprawdziwych rozmów - internauci nierzadko nie są w stanie odróżnić fake newsów od prawdziwych wydarzeń. - Istnieje ryzyko, że w przyszłości będzie to codziennością - mówił ekspert nowych technologii Marcin Kubicki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waluta cyfrowa. Kiedy zapłacimy CBDC?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 14:00
Gdy mówimy o cyfrowych pieniądzach, często myślimy o tokenach i bitcoinach. Ale emitentem CBDC jest bank centralny danego kraju i to odróżnia go od innych wirtualnych walut oraz gwarantuje neutralność całego protokołu - wyjaśnia ekspert finansowy Jakub Żurawiński.  
rozwiń zwiń