Polskie Radio
Section05
Halloween

Premier Morawiecki: nie chciałbym, aby polski listopad zaczynał się od Halloween, a kończył na Black Friday

Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki zawsze były dla mnie świętami rodzinnymi; uświadamiają one, że każda wspólnota zaczyna się od rodziny, od wspólnoty pokoleń - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w podkaście opublikowanym w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki Wszystkich Świętych Halloween premier

Cukierek, czy psikus? Jak obchodzone jest Halloween w Nowym Jorku?

Dla Amerykanów Halloween to okazja do zarabiania pieniędzy i dobrej zabawy. - Amerykanie nie traktują Halloween jako jakiegoś demonicznego święta, tylko jesienny, rodzinny festiwal - mówi w Czwórce Magdalena Żelazowska, dziennikarka i autorka książki "Nowy Jork. Miasto marzycieli". - Jest to okazja do tego, żeby się spotkać z sąsiadami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Halloween pieniądze Nowy Jork Kamil Jasieński

"Ksiądz z osiedla" o alternatywach dla Halloween. W sobotę organizuje "Light Party"

- Jeśli ktoś traktuje udział w Halloween jedynie jako okazję do zabawy, to nie widzę problemu; jednak warto zachować ostrożność czy w zabawę nie są wplecione praktyki okultystyczne - powiedział ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla". Dodał, że warto szukać alternatywnych propozycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo Kościół Wszystkich Świętych Zaduszki Halloween zabawa aktualności katolickie

Parada w Nowym Jorku, cukierki od prezydenta Bidena w Waszyngtonie. Tak Amerykanie bawili się w Halloween

Ulicami Nowego Jorku przeszła w poniedziałek coroczna parada hallloweenowa , która w tym roku odbyła się już po raz 49. Ludzi przebranych za czarownice, czy tańczące kościotrupy, podziwiały zebrane, również poprzebierane, tłumy. Haloween swiętowany był także w Białym Domu, gdzie w zwyczajową grę "cukierek albo psikus" bawił się sam prezydent USA Joe Biden.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Nowy Jork Halloween Joe Biden

Premiery kinowe tygodnia: "Black Adam", "The Silent Twins", "Brigitte Bardot cudowna"

Kino to doskonały pomysł na jesienne dni. W tym tygodniu widzowie na dużym ekranie będą mogli zobaczyć m.in. amerykański film akcji "Black Adam", "Brigitte Bardot cudowną" - polski dramat na podstawie powieści Lecha Majewskiego czy długo wyczekiwany film Agnieszki Smoczyńskiej pt. "The Silent Twins". 
Zobacz więcej na temat:  kino horror Halloween Michał Montowski Lech Majewski reżyser film polski aktorzy

"Ma korzenie staroceltyckie i pogańskie, a czasami wręcz satanistyczne". Duchowny o Halloween

- Obchody Halloween są próbą wyparcia tego, co naturalne w polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu – powiedział redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia duchowieństwo wiara chrześcijaństwo katolicyzm śmierć Halloween