Telosa - kolejna utopia czy miasto przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:45
Pomysłów na miasta przyszłości było już całkiem sporo. Niektóre z nich pozostawały jedynie w sferze marzeń, inne na papierze. Odmienić ten stan ma Telosa, amerykański projekt zakłada, że pierwsi mieszkańcy wprowadzą się tam jeszcze przed 2030 rokiem. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: u3d/Shutterstock.com
bloki mieszkania nieruchomości 1200.jpg
Mieszkania do życia i pracy - nowe zjawisko na rynku nieruchomości

Amerykanie pracują nad futurystycznym miastem na pustyni. Projektanci mówią, że Telosa ma być prawdziwym rajem na Ziemi, wyznaczać standardy dla przyszłych generacji. 


Posłuchaj
04:00 czwórka pierwsze słyszę 16.09.2021.mp3 Telosa - miasto przyszłości czy utopia? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To ma być miasto samowystarczalne, umiejscowione na środku pustyni. W teorii wydaje się to inwestycją absurdalną - mówi Maciej Galewski, spidersweb.pl. - Kto chce się sprowadzić do miejsca, w którym nic nie ma? Gdzie woda i prąd mogą być absurdalnie drogie? Okazuje się, że projekt tego miasta zakłada, że będzie ono istnieć autonomicznie, oczywiście połączone z innymi miastami w USA, ale w razie czego nic się nie stanie, jeśli zostanie pozostawione samo sobie. Nawet jego umiejscowienie, czyli serce pustyni, ma nie być większym problemem - dodaje. 

Telosa ma być zbudowana praktycznie od zera. Ma posiadać architekturę i infrastrukturę zaprojektowaną tak, by mieszkańcy w ciągu zaledwie 15 minut mogli dojechać do szkoły czy pracy. - Myślę, że to będzie takie swoiste centrum biznesowe. Jeśli to miasto wypali, projekt zostanie zrealizowany, bo wcale nie jest powiedziane, że ten koszmarnie kosztowny projekt odniesie sukces, to myślę, że będzie bardzo prestiżowo mieć tam biuro, a co za tym idzie mieszkanie - ocenia Czwórkowy ekspert. 


młodzi ludzie studenci zabawa akademik przyjaźn shutter 1200 DisobeyArt.jpg
Lokum dla studenta - akademik czy pokój na mieście?
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez City of Telosa (@cityoftelosa)

Cała Telosa ma być zasilana ze źródeł odnawialnych, czyli w pełni ekologiczna. Jej wygląd ma przypominać smart cities przyszłości, takie miasta, jakie widzimy w cyberpunkowych japońskich filmach SF. - Myślę, że to będzie centrum komercji i biznesu, a ci wszyscy ludzie, którzy tam załatwiają interesy, muszą gdzieś mieszkać - ocenia rozmówca Mateusza Kulika. - Dziś mamy do czynienia z fazą projektu - ciężko zgadnąć, czy Telosa będzie jak Las Vegas czy jak Dubaj. Ja myślę, że jak Dubaj - dodaje. 


Według wstępnych wyliczeń koszt wybudowania takiego miasta może przekroczyć 400 miliardów dolarów. Korzystanie z paliw kopalnych, pojazdów spalinowych w tym mieście będzie zabronione - wszystko ma być ekologiczne, zasilane przez panele fotowoltaiczne. 

- Żadne źródło energii, które będzie zagrożeniem dla środowiska, nie będzie dozwolone - wszystko ma być zielone - opowiada Maciej Gajewski. 

Czytaj także:

Trwają poszukiwania idealnego miejsca na lokalizację Telosy. Zakłada się, że populacja metropolii do 2060 roku ma sięgnąć 5 milionów osób. Pierwsi mieszkańcy mają się w niej zameldować przed 2030 rokiem. - Telosa zakłada duże zaangażowanie obywateli w istnienie miasta. Każdy z nich ma być silnym decydentem w sprawie rozwoju miasta, jego polityki czy budżetu - mówi rozmówca Czwórki. - Żeby ta mieszkać i decydować trzeba będzie wykupić częściowy udział własnościowy w mieście. Na start trzeba więc mieć odpowiednią kwotę do zainwestowania - dodaje. 

Kilknij w obrazek i przenieś się do nowego serwisu Portalu Polskiego Radia - galaktykalema.pl

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

***

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 07.22

pj

Czytaj także

Foresight - przewidzi nieprzewidywalną przyszłość miast

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 08:47
Zanieczyszczenie powietrza, "samochodoza", "patodeweloperka" to tylko niektóre z problemów polskich miast. Foresight, nieformalny dokument, może pomóc z nimi walczyć, opierając się na potrzebach mieszkańców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cohousing przyszłością urbanistyki?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 12:35
Koncepcja cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna, coraz częściej pojawia się w wizji miast przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto - główny bohater MiastoMOVIE

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:57
Pandemia mocno uwypukliła wyzwania i problemy, które stawia przed nami XXI wiek. Miasta stanęły przed koniecznością zmian, a pogłębiający się kryzys klimatyczny stał się dla nich mocnym pretekstem. Opowiadają o tym filmy, które będziemy mogli oglądać podczas 9. odsłony Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MiastoMOVIE. 
rozwiń zwiń