Weterynarz - zawód wysokiego ryzyka i dużej odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 10:40
- Jedzenie mięsa i picie mleka zawsze będzie wzbudzać kontrowersje i tego raczej nie zmienimy. Dlatego moim celem jest stworzenie takich warunków, żeby zwierzętom gospodarskim żyło się po prostu godnie - mówi lekarz weterynarii Michał Barczykowski, znany w sieci jako CowDoctor.
Weterynarze są grupą szczególnie narażoną na wypalenie zawodowe. (zdj. ilustracyjne)
Weterynarze są grupą szczególnie narażoną na wypalenie zawodowe. (zdj. ilustracyjne)Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock.com
  • Michał Barczykowski jest "doktorem od krówek", mentorem i weterynaryjnym influencerem. W sieci działa jako CowDoctor.
  • Jego misją jest tworzenie godnych warunków do życia dla zwierząt gospodarskich i promowanie life balance’u wśród weterynarzy.
  • Jak się okazuje, zawód lekarza weterynarii od lat jest w niechlubnej czołówce rankingu zawodów z największym odsetkiem samobójstw.

Weterynarz - leczy zwierzęta, ale pracuje z ludźmi

Jest lekarzem weterynarii, doktorem od krówek, mentorem i weterynaryjnym influencerem. - Kiedy szedłem na weterynarię, myślałem, że ta praca polega głównie na leczeniu zwierząt i pomaganiu im. Rzeczywistość okazała się inna - opowiada gość Czwórki. Weterynarz owszem leczy zwierzęta, ale pracuje przede wszystkim z innymi ludźmi - w tym z opiekunami zwierząt. Uderzyła mnie ich duża obojętność.

"Doktor od krówek"

Od dwóch lat Michał Barczykowski działa w mediach społecznościowych jako CowDoctor i pokazuje, jak wygląda praca lekarza weterynarii od dużych zwierząt. Jak podkreśla, chce odczarować ten zawód oraz samą hodowlę krów. - Przez długi czas myślałem, że będę zajmować się psami i kotami, ale na czwartym roku studiów po raz pierwszy odwiedziłem oborę, dotknąłem krowy i zrozumiałem, że to jest moje miejsce, że tu znajdę przestrzeń do rozwoju - wspomina rozmówca Jakuba Jamrozka. - Postanowiłem, że będę zmieniać podejście ludzi do zwierząt gospodarskich i że zadbam o ich lepsze życie.  

Sprawdź też:

Jak pracuje się w oborze?

Jak przyznaje ekspert, warunki oborowe nie są łatwymi do pracy: często zmienia się temperatura i trudno przyzwyczaić się do specyficznego zapachu. Ale jak się ma cel, wszystko można sobie poukładać w głowie. - W swojej pracy kieruję się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, bo wizyty interwencyjne są dla mnie stresogenne. Jeśli jednak zdarzy się jakiś nagły wypadek, staram się, żeby proces zdrowienia był jak najmniej uciążliwy dla zwierzęcia - wyjaśnia Michał Barczykowski.

"Chuchro odbiera poród"

W życiu każdego weterynarza są momenty, które pamięta się do końca życia. To między innymi pierwszy poród. - W pierwszych narodzinach uczestniczyłem, kiedy pracowałem dla innego lekarza, który zapomniał mi powiedzieć, że jadę do porodu. Byłem nowicjuszem, gospodarze mnie nie znali, więc kiedy przyjechałem na miejsce, otwarcie przyznali, że woleliby, żeby poród odebrał inny weterynarz, bo ja to "takie chuchro", że mogę sobie nie poradzić - opowiada CowDoctor. - Na szczęście dałem sobie radę, wszystko poszło doskonale i do dziś jesteśmy znajomymi. Ale są też smutne momenty. - Eutanazja jest bolesnym przeżyciem, które na zawsze zostaje w głowie, niezależnie od tego, który raz się ją wykonuje - dodaje.

Posłuchaj
15:20 CZWÓRKA Pierwsze slysze - weterynarz 27.11.2023.mp3 Tajniki zawodu weterynarza zdradza Michał Barczykowski znany w sieci jako CowDoctor (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Wypalenie zawodowe i próby samobójcze

Zawód lekarza weterynarii od lat jest w niechlubnej czołówce rankingów zawodów, których przedstawiciele najczęściej popełniają samobójstwa. - Weterynarze są grupą narażoną na wypalenie zawodowe. Dlatego moją misją jest propagowanie life balance’u i metod walki ze stresem. W tym fachu człowiek często spotyka się z postawami roszczeniowymi, których nie da się tak szybko wyeliminować. Dodatkowo działa też pod presją wynikającą z konieczności podejmowania decyzji - tłumaczy Michał Barczykowski. - Mało się o tym mówi, a wydaje mi się, że to też ważna rzecz: weterynarze mają nieograniczony dostęp do środków, którymi można sobie odebrać życie skutecznie i bezboleśnie. To wszystko sprawia, że znajdujemy się w tej niechlubnej czołówce. Ale mam nadzieję, że wreszcie się to zmieni.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Jakub Jamrozek

Gość: lekarz weterynarii Michał Barczykowski (CowDoctor.pl)

Data emisji: 27.11.2023

Godzina emisji: 7.15

kul

Czytaj także

Opiekunowie zwierząt chcą być eko. Co mogą zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 17:20
Dom pełen zwierząt idzie w parze z potrzebą troszczenia się o planetę. Są ekologiczne nawyki, które możemy wprowadzić do życia z pupilem, by być bardziej eko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misja zoo. "Jesteś gościem w domu zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 17:20
Do 6 do 13 marca potrwa 4. Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, który ma przypomnieć o tym, jaką rolę w ratowaniu ginących gatunków mają współczesne ogrody zoologiczne. W akcji bierze udział 13 placówek w Polsce.
rozwiń zwiń