Magda Bereda: bądź modny, segreguj śmieci

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 16:30
- Nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłych pojemników. Wystarczy trzymać się tej zasady, żeby mieć realny wpływ na przyszłość planety - przekonuje wokalistka Magda Bereda. 
Magda Bereda
Magda BeredaFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

Ekolekcje z gwiazdami internetu

Magda Bereda - popularna influencerka i wokalistka młodego pokolenia - od początku roku bierze udział w projekcie edukacyjnym Eco Studio Electro-System. W ramach współpracy prowadzi vloga, na którym pojawiają się kreatywne e-lekcje przyrody i rozmowy z influencerami. Wraz z Kubą Adamiakiem - wcielającym się w rolę ekoprofesora - Magda przybliża problematykę elektrośmieci i prawidłowego postępowania z nimi. Przy użyciu rekwizytu - trójkąta recyklingowego - zachęcają gwiazdy internetu i muzyków do udziału w ekowyzwaniach. Wśród gości programu znaleźli się Lanberry, Filip Lato, Kinga Sawczuk, Lena Moonlight, Magic of Y, B.R.O, WarjatRadek czy Kuba Szmajkowski. - Skorzystałam z tego zaproszenia, żeby obalić mit, że to, co ekologiczne, jest trudne. Przy okazji sama dowiedziałam się o kilku rzeczach, które pomogą mi usprawnić ekologiczne nawyki - wyjaśnia artystka. - Już od dłuższego czasu pracuję na tym, żeby pozostawiać po sobie jak najmniejszy ślad. I jestem bardzo wyczulona na segregowanie odpadów oraz na to, jak ktoś śmieci na ulicy. 

"Odzyskaj". Daj rzeczom drugie życie

Z okazji Dnia Ziemi artystka przygotowała specjalną piosenkę "Odzyskaj". W klipie do utworu znalazło się wiele motywów nawiązujących do środowiska, a sam jego tytuł jest najlepszą zachętą do właściwego dbania o otaczający nas świat. - W takich akcjach brałam udział już w szkole. Sprzątałam w lasach i w parkach, organizowałam elektrozbiórki. Teraz namawiam do tego innych i przekonuję, że warto dawać rzeczom drugie życie - dodaje.  

Nie chomikuj "przydasi"

Projekt Eco Studio Electro-System promuje prawidłowe postępowanie z elektroodpadami. - Chcielibyśmy zmienić podejście do chomikowania "przydasi", czyli elektrośmieci, które trzymamy w domach albo na działkach "na wszelki wypadek" i przekonać ludzi, że w recyklingu dużo bardziej się przydadzą - opowiada dr Robert Wawrzonek, prezes Zarządu Electro System. - Elektrośmieci o małych gabarytach oddamy w każdym wielkopowierzchniowym sklepie, większe zanosimy do PSZOK-u. To oczywiście wymaga od nas pewnego wysiłku, ale umówmy się, że ochrona środowiska to jest taka sprawa, nad którą powinniśmy się pochylić - i to bez dwóch zdań - apeluje gość Czwórki. 

Posłuchaj
17:15 CZWÓRKA Ratujemy swiat - Magda Bereda 20.05.2022.mp3 Magda Bereda i dr Robert Wawrzonek o tym, co robić z elektrośmieciami (Ratujemy świat/Czwórka)

 dr Robert Wawrzonek i Magda Bereda dr Robert Wawrzonek i Magda Bereda

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Magda Bereda (wokalistka, influencerka), dr Robert Wawrzonek (prezes Zarządu Electro System)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

pj

Czytaj także

Skrzypłocz będzie gwiazdą 25. Pikniku Naukowego?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 16:34
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 21 maja. Tegorocznym tematem jest woda. To doskonała okazja dla skrzypłoczy, żywych skamielin, żeby zabłysnąć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy. Ile wody jest w naszym ciele?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 19:14
Już w najbliższą sobotę (21 maja) odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego tematem jest woda. Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej sprawdzi, ile jest jej w nas. 
rozwiń zwiń