Żubry. "Wyglądają łagodnie, ale nie daj się zwieść"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 09:43
Są prawdziwymi królami europejskich lasów i puszcz, a przy okazji jednymi z największych ssaków na naszym kontynencie. To majestatyczne, łagodne zwierzęta, z którymi jednak mało który mieszkaniec puszczy zadziera.
Żubr
ŻubrFoto: l i g h t p o e t/Shutterstock.com

shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Wielkość żubra zależy od wieku i płci. Waga samca może wynosić niemal tonę, natomiast samice ważą do 600 kg. Pomimo takich rozmiarów żubr potrafi biec z prędkością nawet do 40 km na godzinę i bez problemów przeskoczyć szeroki strumień lub płot. - Na pierwszy rzut oka wydają się powolne, ale tak naprawdę bardzo ciężko przed nimi uciec - podkreślał Adam Banaszek, brygadzista w Sekcji Zwierząt Kopytnych warszawskiego zoo. - Samiec wygląda bardziej potężnie od samicy, ma bardzo mocno rozbudowany przód, wielki łeb i potężne rogi. Tył także ma bardziej spadzisty - wyliczał ekspert.

Posłuchaj
08:40 2021_02_12-06-28-28.mp3 Sekrety żubrów. Jak wygląda codzienne życie tych dostojnych zwierząt? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Mimo tak imponujących gabarytów żubry są spokojne i zrównoważone. - Spędzają czas najczęściej leżąc na trawie z rodziną - opowiadał Adam Banaszek. Żubry żyją w stadach, a w okres rozrodczy wchodzą po piątym roku życia. - Wówczas trzeba mieć się przed nimi na baczności. Jednak zimą zabawnie wyglądają, gdy leżą bez ruchu, a spod śniegu widać im tylko oczy - żartował. Podstawą żubrzej diety jest trawa. - Do tego dochodzą wszelkie gałęzie, korzenie, żołędzie i siano - wyliczał Adam Banaszek. 

Czytaj także:


Żubr podczas zabawy/fot. GGRIGOROV/Shutterstock.com Żubr podczas zabawy/fot. GGRIGOROV/Shutterstock.com

shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

Choć żubry to dość ciche zwierzęta, w rzeczywistości wydają z siebie całą gamę dźwięków. - Takie "burczenie" oznacza "uważaj, nie podchodź, jestem zdenerwowany". Pomrukiwanie to najczęściej kontakt matki z dzieckiem - wyliczał Adam Banaszek. Na wiosnę żubry pozbywają się naturalnej "ciepłej" warstwy wełny na rzecz tej lżejszej. - Wówczas przydają im się tak zwane "czochradła", czyli ogromne belki drewna, o które żubry mogą się obcierać i na których pozostawiają zbędną sierść - mówi Adam Banaszek. - Starą sierść wyskubują im także ptaki, m.in. wrony i kawki, które potem wykorzystują to włosie do budowania gniazd - opowiadał ekspert.


Żubry w Białowieży/fot. Shutterstock/ ikselstock Żubry w Białowieży/fot. Shutterstock/ ikselstock

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 6.19, 7.23, 8.25

kd

Czytaj także

Krogulec - mistrz polowania "na patencie"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 08:50
Krogulec to nieduży ptak drapieżny, który atakuje jeszcze mniejszych od siebie kolegów: sikorki, gile, wróble, albo czyżyki. - Krogulce polują "z przyczajki". Podlatują do karmników, a potem łapią tam nieświadome zagrożenia, najedzone ofiary - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Suhak - antylopa z trąbą. Czy uda się ocalić ginący gatunek?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 21:45
Nie jest słoniem, a ma trąbę. Zamieszkuje azjatyckie stepy, a niegdyś żył także w Polsce. Obecnie populacja tego zwierzęcia kurczy się w zatrważającym tempie, ale naukowcy zajmujący się suhakiem stepowym są dobrej myśli i być może uda im się zatrzymać dalszy spadek liczebności tych zwierząt.
rozwiń zwiń