Powstał pierwszy w Polsce fundusz venture capital założony przez uczelnię publiczną

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 15:50
Politechnika Warszawska, przy współudziale doświadczonego zespołu ekspertów, powołała do życia fundusz venture capital. To pierwszy w Polsce tego typu fundusz powołany przez uczelnię państwową. Jego celem jest połączenie nauki z biznesem i komercjalizowanie dokonań polskich naukowców i studenckich zespołów działających na uczelniach.
Powstał pierwszy w Polsce fundusz venture capital założony został przez Politechnikę Warszawską
Powstał pierwszy w Polsce fundusz venture capital założony został przez Politechnikę Warszawską Foto: shutterstock/ goodluz
  • Warsaw University of Technology Investment Factor to pierwszy fundusz venture capital, powołany przez uczelnię państwową.
  • Został założony przez Politechnikę Warszawską i grupę ekspertów. 
  • Fundusz będzie wspierać finansowo projekty realizowane przez młodych ludzi. 
  • O szczegółach w Czwórce opowiada Karol Matczak, prezes Warsaw University of Technology Investment Factor.

 

Fundusz venture capital - na czym polega?

Politechnika Warszawska jako pierwsza uczelnia w naszym kraju stworzyła fundusz venture capital Warsaw University of Technology Investment Factor. Co to oznacza?

- Fundusz venture capital to szeroko pojęte finansowanie projektów, start-upów na bardzo wczesnym etapie. Często chodzi o spółkę, gdzie nie ma jeszcze przychodów, może nie być gotowego produktu - mówi Karol Matczak, prezes Warsaw University of Technology Investment Factor. - Inwestujące podmioty patrząc "głęboko w oczy" założycielom spółki, mówią: damy wam pieniądze, pracujcie, rozwijajcie się i starają się takie zespoły wspomóc.


Gdzie działają fundusze venture capital?

Gość Czwórki zwraca uwagę, że podobne rozwiązania stosowane są na uczelniach na całym świecie.

- W 1989 roku na uczelni w Chicago powstał fajny produkt, był to lek, na którym firma farmaceutyczna zarobiła miliardy. On "uciekł" z tej uczelni, chociaż tam powstał - tłumaczy gość Czwórki. - Tak samo wiedzieliśmy, że dzieje się na Politechnice Warszawskiej czy wielu innych uczelniach.

 

Zobacz także: 

Jak zaznacza specjalista są dwie składowe tego zjawiska. - Z jednej strony są fantastyczne zespoły, które robią niesamowite rzeczy. Działają przy uczelniach lub tworzą start-upy, ale z czasem ktoś te projekty wykrada, albo kupuje - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Czasem obserwuje się, że z braku środków finansowych, takie zespoły działają wolniej. Ktoś, kto pracuje nad podobnym rozwiązaniem i ma więcej kapitału przegonił ich. Zdarza się też tak, że zespoły same wychodzą gdzieś poza uczelnie, bo widzą, że nie mają wystarczającego wsparcia finansowego czy organizacyjnego. To jest coś, co chcielibyśmy zmienić.

Duże oczekiwania i ryzyko 

Karol Matczak ma nadzieję, że dołączą kolejne uczelnie. Nie tylko techniczne, ale także humanistyczne i medyczne.

Finansowanie i wspieranie uczelnianych start-upów w przyszłości może przynieść spore profity, ale także nic nie jest pewne. - Dlatego mówi się o VC że to jest kapitał wysokiego ryzyka w porównaniu z  ustabilizowanymi, wielkimi organizacjami - zaznacza specjalista. - Tam jest zupełnie inny zestaw kompetencji, elementów, które się ocenia niż w przypadku spółek dojrzałych, ale też jest szansa na rozwój tych startup-ów, przekształcenie ich w firmy i ogromny zysk dla tych zdolnych młodych ludzi oraz inwestorów.

 

Posłuchaj
22:49 CZWORKA_poranek+ (mp3) 2024_02_09-08-08-37.mp3 Karol Matczak, prezes WUTIF opowiada o pierwszym w Polsce funduszu venture capital założonym przez uczelnię publiczną (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wsparcie - nie tylko finansowe

Oprócz otrzymania funduszy na rozwój swoich projektów, studenci mogą liczyć na olbrzymie wsparcie merytoryczne. - To nie jest tak, że fundusz nagle staje się jakimś doradcą i na co dzień ingeruje w prace zespołu. Absolutnie nie, ale ma często network, który może wykorzystać i przy kolejnej rundzie finansowania  skierować start-up do właściwych osób  - podkreśla Karol Matczak. - Czy później kierować produkt do klienta docelowego.  W funduszu są ludzie z dużym doświadczeniem biznesowym, mogą też więc coś doradzić, żeby wesprzeć projekt.

  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Karol Matczak (prezes Warsaw University of Technology Investment Factor)

Data emisji: 9.02.2024 

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

Nowe technologie. Co Polacy myślą o robotach?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 12:50
W Czwórce rozmawiamy o raporcie "Co Polacy myślą o robotach?". - Najchętniej roboty widzielibyśmy w roli usługowej, a nie w rolach, kiedy jest partnerem w dyskusji albo stoi ponad nami - mówi Krzysztof Walas z IDEAS NCBR. - Jednocześnie ponad 60 procent z nas spodziewa się, że w wyniku robotyzacji zmniejszy się liczba miejsc pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek start-upów w Polsce. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 22:40
W Czwórce rozmawiamy o rynku start-upów. Naszymi przewodnikami są start-upowi specjaliści Tomasz Niewiński i Maciej Polak. - W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpiła ogromna zmiana na polskim rynku venture capital i na polskim rynku start-upów - mówią eksperci. - Skala ich finansowania uległa znaczącej zmianie.
rozwiń zwiń