Dlaczego odżywa legenda beatników?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 08:00
Kim właściwie byli przedstawiciele Beat Generation? I dlaczego właśnie teraz - w czasach załamania wartości i przesytu konsumpcjonizmem - powraca ich legenda?
Audio
  • Audycja "Na cztery ręce" o beatnikach kiedyś i dziś
Dlaczego odżywa legenda beatników?
Foto: Suzi Jane/Flickr

Beatnicy odrzucali styl życia amerykańskiego społeczeństwa konsumpcyjnego lat 50. Wyróżniali się niechlujnym ubiorem, a sensu życia poszukiwali w podróżach, zażywaniu narkotyków, rozmowach o filozofii oraz w jazzie.

Obecnie ruch ten przeżywa kolejną fazę zainteresowania. 30 marca do kin wszedł częściowo animowany, częściowo aktorski poemat filmowy "Skowyt" -  wariacja na temat dzieła Allena Ginsberga, które zmieniło XX-wieczną literaturę. Powstaje również obraz "Kill Your Darlings" o początkach Beat Generation.

- Moim zdaniem dosłowny powrót jest już niemożliwy. To pokolenie wydało z siebie owoce i przeminęło. Dziś możemy tylko się do niego odnosić. - mówił w audycji "Na cztery ręce"  Wojciech Krzak z zespołu IncarNations. Jego zdaniem kultura beatników była związana z sytuacją i atmosferą, jakie panowały w Stanach Zjednoczonych lat 50.

- To kultura, której nie da się przeszczepić na inny grunt. Bo jest związana z wielkimi amerykańskimi przestrzeniami, co nie znaczy, że w Polsce nie powstawały okołobitnicze sytuacje - mówił gość Bogusi Marszalik i Krzysztofa Grzybowskiego.

Więcej na temat historii ruchu Beat Generations i jego współczesnej recepcji dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niewidomi czytają więcej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 14:00
Dla przyjemności książkę w ostatnim roku przeczytało zaledwie 30 procent widzących Polaków. Wśród niewidomych lekturę choć jednej książki rocznie deklaruje prawie 75 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat Amnesty International

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:00
- W co trzecim przypadku, którym się zajmujemy, udaje się komuś pomóc, w ten sposób, że kogoś udaje się uwolnić, albo że jest lepiej traktowany w więzieniu - mówił w Czwórce Grzegorz Żukowski, reprezentant polskiego oddziału organizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino kobiet kontra kino dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 13:50
W czwartkowej audycji "Na 4 ręce" zastanawialiśmy się, jak współczesne kino portretuje kobiety. Posłuchaj rozmowy
rozwiń zwiń