Hacker nie włamuje się do systemu – on go ulepsza

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 09:00
Miejsca zwane "Hackerspace" można znaleźć na całym świecie, a powstały… wcześniej niż komputery. O założonej w Krakowie Fundacji Hackerspace i o tym, kim właściwie jest haker opowiadają na antenie Czwórki Maria Skrzypek i Mirosław Woźniak.
Audio
Hacker nie włamuje się do systemu  on go ulepsza
Foto: Glow Images/East News

 – W rozumieniu społeczności Hackerspace, hacker nie jest kimś, kto włamuje się do komputerów; Tak nazywamy ludzi, którzy lubią znać mechanizm działania różnych urządzeń, niekoniecznie komputerów, i w dodatku, umieją rozłożyć takie urządzenie, naprawić, bądź ulepszyć i złożyć z powrotem – zdradza Maria Skrzypek. – Haker to także programista, który poświęca wiele czasu na zdobycie pewnych umiejętności lub po godzinach przygotowuje różne projekty.

Pierwsi hakerzy pojawili się w latach 70. ubiegłego wieku. Dziś w krakowskim miejscu zwanym Hackerspace spotykają się nie tylko informatycy i eksperci od innych urządzeń elektronicznych, ale również przedstawiciele zupełnie odmiennych zawodów.

– Dyskutują, wymieniają się informacjami, razem niektóre sprzęty naprawiają… – wyjaśnia Maria Skrzypek.

Ich "zabawkami" są nie tylko komputery. – Mamy też różne inne urządzenia, od wiertarek po maszyny do szycia... – mówi Mirosław Woźniak. – Myślę, że specyfikę naszego Hakerspace'a najlepiej oddaje słowo "warsztat". Uczymy innych i sami chcemy się czegoś nauczyć.

Okazuje się, że Hackerspace w Krakowie cieszy się dużą popularnością. – Wśród ludzi różnych środowisk obserwujemy spore zainteresowanie – zapewnia Mirosław Woźniak. – Trafiają do nas osoby spoza naszej społeczności. Kiedyś na jedno wydarzenie przyszło 70 osób, a drugie tyle się już nie dostało. Ale nikogo nie traktujemy, jak intruza. Przeciwnie, staramy się wprowadzić nową osobę do społeczności .

By dowiedzieć się więcej o społeczności i przestrzeni "Hackerspace" posłuchaj nagrania rozmowy z gośćmi "Na cztery ręce", klikając w załączony plik dźwiękowy.

(mk)

Czytaj także

Hakerzy wykradli informacje dot. terroryzmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 12:20
Scotland Yard zapewnia, że Zespołowi Trucizna nie udało się naruszyć żadnych tajemnic, a całą akcję określa mianem "wandalizmu telefonicznego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hakerzy atakują podszywając się pod stróżów prawa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 06:15
Policja deklaruje pomoc, ale pod warunkiem oddania komputera w ręce policyjnych biegłych na kilka tygodni - informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologie - przeciwnicy, czy sprzymierzeńcy edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 06:00
Zdaniem wielu już niebawem może stać się tak, ze kursy internetowe całkiem zastąpią klasyczne szkolne lekcje. – Oprócz kształcenia szkoła spełnia mnóstwo innych funkcji, m.in. socjalizacyjną, a tego nie da się zastąpić wirtualnym szkoleniem – mówi Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symantec: 7 najważniejszych prognoz dla MŚP

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 12:09
W 2012 roku hakerzy uznali firmy z sektora MŚP za podmioty, które mogą pełnić rolę „kanału” umożliwiającego ataki na większe przedsiębiorstwa. Liczba ukierunkowanych działań wymierzonych w firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników podwoiła się, w połowie roku wzrastając do 36 proc. wszystkich zorientowanych ataków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szklana kula idzie w odstawkę. Teraz przyszłość pokaże komputer

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:20
Naukowcy z Izraela i amerykańscy informatycy połączyli siły i stworzyli prototyp programu, który na podstawie analizy wiadomości z minionych dni, miesięcy i lat jest w stanie przewidywać przyszłe wydarzenia i zjawiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serial za 100 mln dolarów, którego nigdy nie zobaczysz w telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 15:00
Jeden z nich wyreżyserował "Podziemny krąg" i "Siedem", drugi ma na koncie fantastyczna rolę w "American Beauty". Teraz David Fincher i Kevin Spacey spotkali się na planie "House of Cards"
rozwiń zwiń