Technologie - przeciwnicy, czy sprzymierzeńcy edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 06:00
Zdaniem wielu już niebawem może stać się tak, ze kursy internetowe całkiem zastąpią klasyczne szkolne lekcje. – Oprócz kształcenia szkoła spełnia mnóstwo innych funkcji, m.in. socjalizacyjną, a tego nie da się zastąpić wirtualnym szkoleniem – mówi Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Audio
  • Rzmowa z Magrdaleną Eliaszuk i Kamilem Sijko
  • Technologia w świecie edukacji - materiał Aleksandry Jasińskiej

– Nowe technologie w edukacji to tak naprawdę jest problem strasznie stary – mówi Sijko. – Już dawno temu bowiem ludzie zastanawiali się, czy jeśli pojawia się taki wynalazek, jak radio, to czy z niego nie zrobić użytku w szkołach. Potem była telewizja, kasety VHS, a teraz mamy internet.

Zdaniem gościa Czwórki tego typu technologiczne nowinki jednak "stawiają opór", gdy chcemy je wdrożyć do szkół. – Ani kasety, ani telewizja, czy radio nie weszły na stałe do szkolnego użytku – mówi Sijko. – Możemy więc tylko spekulować, co musiałoby się zmienić, by internet stał się pierwszym medium, które przełamie tę niechlubną tradycję.

Tymczasem internet wdziera się do edukacji w sposób bezkompromisowy. W Polsce, podobnie jak na całym świecie pojawiają się  e-kursy i internetowe szkolenia, a certyfikaty zdobyte w sieci zaczynają być honorowane przez poważnych pracodawców.

- Kursy internetowe mają szansę znacząco podnieść efektywność edukacji, ale z drugiej strony, szkoła ma – poza samym kształceniem – mnóstwo zadań dodatkowych, np. socjalizacja. Trudno sobie wyobrazić, by wirtualne zajęcia mogły to zastąpić – pointuje Sijko.

 Jak sprawić, by szkoła była dla młodych ludzi równie pasjonująca, jak wieczorne sesje przed komputerem? Czy komputer odciąga od nauki, czy w niej pomaga? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z gośćmi audycji "Na cztery ręce": Kamilem Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Magdaleną Eliaszuk z Centrum Otwartej Multimedialnej Edukacji UW, a także materiału reporterskiego Aleksandry Jasińskiej z audycji "Czwarty wymiar".

Audycja realizowana we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

(kd/czwórka)

 
Czytaj także

Praca dla młodych: Jest źle, ale nie jest tragicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 10:00
- Mamy nadpodaż ludzi z wyższym wykształceniem, które jest trudne do zmonetyzowania - mówił w Czwórce Rafał Glogier-Osiński z GazetaPraca.pl, który w audycji na "4 ręce" radził młodym ludziom jak sobie radzić na trudnym rynku pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem gotowy, żeby uczyć wychowania seksualnego"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 12:00
Czy każdy nauczycieli edukacji seksualnej może tak o sobie powiedzieć? Z badań wynika, że połowa młodych ludzi, zamiast czerpać wiedzę na ten temat w szkole i polegać na nauczycielach, porad szuka w sieci albo u rówieśników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczniowie chcą notować lekcje w laptopach!

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 07:00
- Szkoła dla młodych powoli staje się nienaturalnym środowiskiem: nie mogą w niej korzystać z komputerów, komórek, i e-czytników. Chcemy to zmienić – mówiła w Czwórce Dorota Górecka, moderatorka grupy projektowej Cyfrowa szkoła na Forum Młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chodzenie po Bieszczadach to nie alpinizm"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 08:00
Członkowie Polskiego Klubu Alpejskiego opowiadali w Czwórce jak się przygotować do zdobycia najwyższych szczytów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachować tamten "klymat"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:00
Czy zwykła pamięć o tym, co minęło to już patriotyzm? A może wstydzimy się swoich lokalnych przyzwyczajeń, strojów, albo gwary?
rozwiń zwiń