Słyszysz pierwiosnka? To znak, że wiosna tuż tuż!  

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:23
Dzięki ich śpiewom wiemy, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Nasza reporterka wyruszyła na poszukiwania pierwiosnków. - Niemal wszyscy znamy ich głos, ale niewielu wie, jak wyglądają. Pierwiosnki znacznie łatwiej jest usłyszeć niż dostrzec - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Katarzyna Dytrych, przyrodnik.
Audio
  • Pierwiosnki - po czym rozpoznać ptaki, zwiastujące wiosnę? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Pierwiosnek
PierwiosnekFoto: Drakuliren/Shutterstock.com

czajka shutterstock 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Czajka. Ptak pełen melancholii

Pierwiosnek, obok sikory, zięby czy jaskółki, to pierwszy znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Choć ich śpiew brzmi radośnie, pierwiosnki są samotnikami. - Z reguły nie tworzą większych stad. W grupach możemy spotkać jedynie młode osobniki, i to dopiero pod koniec lata - opowiadała Katarzyna Dytrych. Ptaki te żywią się głównie owadami, ale czasem jedzą też pająki. - Obserwujemy ogromną różnorodność w ich diecie - mówiła ekspert. Jak tłumaczyła, to gatunek, w którym młode wychowuje wyłącznie samica. - Ona też buduje gniazdo, wykorzystując do tego suche trawy, mech czy pióra. Gniazdo to kulista konstrukcja, bardzo dobrze schowana wśród gałęzi drzew - tłumaczyła.

kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu

ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>

W Polsce populacja pierwiosnków jest bardzo duża, co cieszy ornitologów. - Występują głównie na terenach suchych - powiedziała ekspert. Śpiewają głównie samce, zwłaszcza po to, by przyciągnąć płeć piękną. - Jednak w przypadku tego gatunku samce i samice są do siebie podobne. Pierwiosnki są niewielkie i szare. Jeśli ukryją się w krzakach, bardzo ciężko je dostrzec - mówiła ekspert, ale przestrzegała, by pierwiosnków nie mylić z piecuszkami. - Wyglądem do złudzenia je przypominają. Różnią się m.in. kolorem nóg, pierwiosnki mają ciemniejszą barwę. Piecuszki są za to wyraźniejsze kolorystycznie: mają więcej żółtych piór, jaśniejsze brzuszki - tłumaczyła Katarzyna Dytrych.

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 6.05-9.00

kd/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krogulec. Ptak, który rządzi w leśnych karmnikach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:38
Krogulce to ptaki mniejsze od jastrzębi, ale bardzo drapieżne. - Lubią polować w leśnych i miejskich karmnikach. Można powiedzieć, że to urodzeni zabójcy - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:52
Wygląda tajemniczo, a swoje ofiary traktuje bez litości. Gąsiorki, czyli niewielkie ptaszki, zamieszkujące polskie wsie, to prawdziwi "rzeźnicy".
rozwiń zwiń