Szparagi - dietetyczny afrodyzjak

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 15:00
Jedno z najsmaczniejszych wiosennych warzyw to szparagi, gdy tylko się pojawiają to znak, że wiosna na dobre się zaczęła. Obok walorów smakowych mają dużo właściwości prozdrowotnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/stockcreations
pietruszka 1.jpg
Natka pietruszki - kompleks na jesienno-zimową odporność

Sezon na szparagi już się zaczął i trwa do lipca. Dobrze więc przez ten czas wprowadzić do swojej kuchni trochę tego warzywa, tym bardziej, że jest bardzo zdrowe. - Szparagi są bardzo wartościowym warzywem. Przede wszystkim są nisko kaloryczne. Pęczek szparagów ma mniej niż 100 kilokalorii, a to jest jednak dużo jedzenia - tłumaczy Magdalena Jarzynka - Jendrzejewska z Dietosfery. - Jest to produkt, który ma tzw. wysoką gęstość kaloryczną - mało kalorii i duża wartość odżywcza w tej objętości.


Posłuchaj
03:22 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - szparagi 07.05.2021.mp3 Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska z Dietosfery opowiada o prozdrowotnych właściwościach szparagów (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Jak przekonuje specjalistka szparagi są produktem lekkostrawnym, zawierają dużo białka i błonnika, witaminę C, K, kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminę E. Są również bogate w składniki mineralne typu żelazo, potas, magnez, selen i fosfor.

- Szparagi zawierają również naturalne sterole, czyli substancje, które pomagają obniżać poziom cholesterolu. Zawierają też inulinę, jedną z frakcji błonnika. Jest to naturalny probiotyk - substancja, która odżywia pożyteczne bakterie - wylicza dietetyczka. - Zawiera również fitoestrogeny, czyli roślinne odpowiedniki hormonów kobiecych estrogenów, które są m.in odpowiedzialne za popęd. Dlatego uważa się szparagi za naturalny afrodyzjak.

Jednak szparagi zawierają związki purynowe. - Osoby, które mają dnę moczanową, podwyższony poziom kwasu moczowego, choroby nerek, czy kamicę powinny ze szparagami uważać i nie jeść ich zbyt dużo - dodaje Magdalena Jarzynka - Jendrzejewska. 

Czytaj także:


czosnek_1200.jpg
Czosnek - słynny, polski superfood

Szef kuchni Arkadiusz Płoński radzi jak przyrządzić przystawkę ze szparagów.


Szparagi zawijane w szynce parmeńskiej ze świeżo startym parmezanem i skropione oliwą truflową

Składniki:


pęczek szparagów
opakowanie szynki parmeńskiej
masło, sól, grubo zmielony pieprz
parmezan
15 ml oliwy truflowej


Szparagi płuczemy i obcinamy ok 1 cm łykowatych końcówek. Gotujemy wodę z łyżeczką cukru i szczyptą soli, wrzucamy szparagi i gotujemy 5 minut - tak, żeby były lekko chrupiące. Kiedy są już gotowe i lekko ostudzone, zawijamy je w cienkie listki szynki parmeńskiej. Na rozgrzanej do połowy mocy patelni topimy masło, wrzucamy szparagi i smażymy ok 1 minuty każdą ze stron. Następnie szparagi wyciągamy na papierowy ręcznik i odsączamy. Posypujemy parmezanem, skrapiamy oliwą truflową i danie gotowe.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 6.31, 7.33

aw

Czytaj także

Dla zdrowych zębów i pełnego oddechu jedz oregano

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:53
Świat celebrytów rości sobie prawa do bycia ekspertem w każdej dziedzinie. Jedna z gwiazd powiedziała, że jednym z najlepszych lekarstw na koronawirusa jest oregano. Naukowcy momentalnie zaprzeczyli, choć oregano prozdrowotne właściwości ma, ale lekarstwem nie jest. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roszponka - do dekoracji i na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:20
Właściwości lecznicze roszponki znane są od lat, mimo to wciąż jest mniej popularna od rukoli. Zajadali się nią m.in. francuski król Ludwik XIV oraz amerykański prezydent Thomas Jefferson. 
rozwiń zwiń