Robert Brylewski: nie byłem w stanie autoryzować tej książki

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 11:01
Guru polskiej muzyki niezależnej, twórca przełomowych wydawnictw i zespołów Izrael, Brygada Kryzys oraz Armia doczekał się swojej autobiografii. O książce "Kryzys w Babilonie" jej bohater opowiedział w rozmowie z DJ Makenem.
Audio
Maken i Robert Brylewski w Strefie Dread
Maken i Robert Brylewski w "Strefie Dread"Foto: Bartosz Bajerski

- Ta książka to był traf. Jeszcze dwa lata temu nie spodziewałem się żadnej obszernej publikacji na mój temat - mówił w Czwórkowym "DJ Paśmie" Robert Brylewski. - Kiedy Rafał Księżyk złożył mi propozycję jej napisania, oniemiałem. Pomyślałem, że pretendentów na liście do takiej książki w naszym Babilonie jest więcej: prezenterów telewizyjnych albo ludzi, którzy są "ogarniani" przynajmniej przez pół miliona widzów. Moja persona jest naprawdę niszowa  w tym towarzystwie - wyznawał gość DJ Makena.

/

Charakterystyczna dla Robert Brylewskiego skromność kłóci się nieco z doniosłością jego artystycznych dokonań. Muzyk ten bowiem przez ponad dwie dekady swojej działalności nadawał ton nadwiślańskiej alternatywie. Wśród stworzonych przez niego płyt są takie kamienie milowe polskiej muzyki, jak "Czarna płyta" Brygady Kryzys, "Biada Biada Biada" grupy Izrael, czy kultowa "Legenda" Armii. W blisko 600-stronicowej , napisanej w formie wywiadu rzeki autobiografii "Kryzys w Babilonie" znajdziemy nie tylko zaskakujące anegdoty na temat historii tych nagrań, lecz także ciekawostki z życia środowiska muzycznego mrocznych lat PRL-u oraz dzikiej dekady lat 90.

- Gdy zacząłem przeglądać końcowy efekt naszych rozmów, w pewnym momencie ogarnęło mnie przerażenie. Nie byłem w stanie tego autoryzować. Przede wszystkim dlatego, że nożyczki poszłyby w ruch i sam bym się okaleczył, pozbawił wspomnień - mówił Brylewski. - Nie zamierzałem naruszać niczyjej prywatności, ale  też osoba Rafała dawała mi tę gwarancję, że tak się nie stanie. To był jedyny człowiek, z którym zgodziłbym się zrobić taką książkę - podkreślał artysta.

Więcej na temat książki dowiesz się, słuchając nagrania rozmowy.


Zobacz więcej na temat: brygada kryzys dj pasmo Izrael
Czytaj także

Człowiek, który wpuścił punka do Hybryd

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 15:57
W latach 80. Sławomir ‘Gąsior’ Rogowski w warszawskim klubie stworzył prawdziwy azyl wolności dla młodych alternatywnych zespołów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekając na sygnał z centrali

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 22:30
Historia Brygady Kryzys w pigułce. Rozmawiają Tomek Lipiński i Piotr Stelmach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny Roberta Brylewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 07:38
Z okazji 51. urodzin legendarnego "Goldrockera", które świętujemy 25 maja, przypominamy najistotniejsze momenty w jego bogatej dyskografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała prawda o show-biznesie w musicalu Tymona Tymańskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 08:00
W Projekcie "PG", obok samego pomysłodawcy, udział wzięli Robert Brylewski, Grzegorz Halama oraz Paweł "Końjo" Konnak. O kulisach - budzącego kontrowersje jeszcze przed premierą - filmu Tymon opowiedział na antenie Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brylewski: Ta autobiografia to szczęśliwy wypadek losowy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 18:47
Legendarny muzyk, współtwórca Brygady Kryzys, Izraela czy Armii Robert Brylewski oraz współautor jego biografii dziennikarz i krytyk muzyczny Rafał Księżyk opowiedzieli w Trójce o współpracy nad "Kryzysem w Babilonie", historii rocka i znaczeniu papieru.
rozwiń zwiń