Projekt "Dlaczego?" naukowo odpowiada na pytania sieci

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 09:59
W wyszukiwarki wpisujemy masę przeróżnych pytań: dlaczego oceny są bez sensu, dlaczego ceny rosną, dlaczego piłkarze tyle zarabiają i wiele, wiele innych. Pomysłodawcy i goście projektu "Dlaczego?" odpowiadają na te pytania w sposób naukowy. 
Warto rzetelnie odpowiedzieć na pytania zadawane w sieci.
Warto rzetelnie odpowiedzieć na pytania zadawane w sieci. Foto: nikolay100/Shutterstock.com

Pytań w nas jest mnóstwo, odpowiedzi w sieci też, jednak nie każda z nich jest prawdziwa, poprawna czy zawiera pełne wyjaśnienie. Sebastian Wasilewski wraz z zespołem postanowił przyjrzeć się najczęstszym "searchom" (wyszukiwaniom) wpisywanym w wyszukiwarki i rzetelnie na nie odpowiedzieć. O wsparcie poprosił naukowców Politechniki Gdańskiej. 

- Politechnika Gdańska jest naszym koproducentem naukowym. Zgłosiłem się do niej z moim autorskim pomysłem stworzenia takiego portalu - wyjaśnia Sebastian Wasilewski, pomysłodawca "Dlaczego?". - Na pytania odnalezione w sieci chcieliśmy odpowiedzieć zupełnie inaczej. Gdy ludzi coś zaciekawia: czy oceny są bez sensu, dlaczego ceny rosną, czemu piłkarze tyle zarabiają, to trzeba odpowiedzieć na to za pomocą nauki i danych - dodaje. 

Politechnika Gdańska chętnie przystąpiła do projektu. Odbyło się wiele rozmów i spotkań z profesorami, doktorantami, pracownikami uczelni, które doprowadziły do powstania 8 odcinków programu "Dlaczego?". Dziewięcioro pracowników naukowych uczelni jest przewodnikami po tych pierwszych zagadnieniach. 

Oceny są bez sensu - prawda i szczerość 


Program "Dlaczego?" stawia przede wszystkim na prawdę i szczerość. Pierwsze jego pytanie brzmi: Czy oceny w szkole mają sens? - To pierwsze pytanie jest bardzo ważne. Poszukują na nie odpowiedzi młodzi ludzie, którym jest dedykowana ta seria - mówi Joanna Mytnik z Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej. - Młodzi często zadają pytanie o sensowność oceniania w szkołach. Czują, że te oceny nie mają sensu, a potwierdzają to wyniki badań naukowych. Chcemy głośno o tym mówić. Oceny w szkole nie mają sensu, sprawiły, że dziś w szkole chodzi o ich dostawanie, a nie o uczenie się. My wyjaśniamy, dlaczego ocenom sensu brakuje i o co w szkole powinno chodzić - dodaje. 

Ekspert podkreśla, że stopnie w każdej skali, czy 2-5, czy 1-6, czy A-F, nie motywują do uczenia się, tylko do obrania strategii uniknięcia kary. To jest pewna gra, pewien wyścig. - Oceny motywują uczniów, by system oszukać, mówić to, czego nauczyciel oczekuje. Z drugiej strony nauczyciel dostaje narzędzie władzy - zauważa naukowczyni. - Przez oceny szkoła nie jest miejscem kreatywności, uczenia się, rozumienia świata, zdobywania wiedzy czy komunikacji. Przez oceny tracimy to, co najważniejsze - dodaje. 


Posłuchaj
12:42 czwórka ndt 03.06.2022.mp3 Czym jest projekt "Dlaczego?" i dlaczego szkolne oceny są bez sensu (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Wyszukiwarka nie wystarcza

Pytania wpisywane w wyszukiwarki wyrzucają nieskończoną ilość wyników. Sebastian Wasilewski chce wyciągnąć te rzeczy, którymi żyjemy w sieci, do rzeczywistości. - To w rzeczywistości znajdujemy prawdziwe odpowiedzi - podkreśla gość Czwórki. 

Drugi odcinek programu "Dlaczego?" będzie poświęcony finansom i sportowi. - Dr Krystian Zawadzki jest pionierem badań o niepieniężnych zyskach ze sportu. On jako pierwszy wyestymował, jak przeliczyć na pieniądze wartości związane z dumą narodową, poczuciem wspólnoty, z inspiracją czy motywacją, która płynie z organizacji turnieju sportowego. Badał to na przykładzie Euro 2012. Zyski wyliczył na 5 mld złotych - opowiada gość Szymona Jaworskiego i Gosi Jakubowskiej. - Dr Zawadzki odpowie w naszym cyklu o zarobkach piłkarzy. Padnie konkretna, jasna odpowiedź i zostanie ona naukowo objaśniona - dodaje. 

Wszystkie odcinki "Dlaczego?" przechodzą przez proces konsultacji naukowych. Goście Czwórki szczególnie podkreślają ich rolę w dzisiejszym świecie pełnym fake newsów i domysłów. 

DLACZEGO - zupełnie nowy program/Dlaczego

***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Goście: Sebastian Wasilewski (pomysłodawca projektu "Dlaczego?"), Joanna Mytnik (Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej)

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Matura 2022. Płyniemy przez nurty historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 13:20
Do matury z historii sztuki pozostało jeszcze trochę czasu, bo jej termin wyznaczony jest na 19 maja. Wraz z Szymonem Jaworskim powtarzamy terminy i pojęcia, które na pewno przydadzą się maturzystom na tym egzaminie. Tym razem ruszamy w świat secesji, rokoko i art déco. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebieskie strefy. Gdzie i jak żyją długowieczni?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 09:59
W długowieczności nie chodzi o to, żeby żyć 100 lat czy więcej, lecz o to, żeby długie lata przeżyć w szczęściu i zdrowiu. To właśnie łączy mieszkańców tzw. niebieskich stref, które rozsiane są po świecie. 
rozwiń zwiń