Onigiri. Jak zrobić japońską kanapkę z... ryżu?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 13:28
Można je zjeść na śniadanie, zabrać jako lunch do pracy lub do szkoły. Onigiri to rodzaj kanapki, która opiera się na połączeniu trzech składników: arkusza nori, ryżu i dowolnego ulubionego dodatku.
Onigiri
OnigiriFoto: Shutterstock.com/Yusev

calzone włoska kuchnia 1200.jpg
Calzone - smak pizzy zamknięty w pierogu

To japońskie danie możemy przygotować zarówno w wersji wegańskiej, jak i mięsnej, a nadzienie, którego użyjemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. 

Posłuchaj
14:20 czwórka onigiri 2021_11_06-17-14-03 (1).mp3 Jak samodzielnie przygotować w domu onigiri? (Nie na-żarty/Czwórka) 

- Tak, jak u nas w Europie używamy do przygotowania kanapek chleba, w tym przypadku bierzemy ryż i to on będzie tu najważniejszy - mówił szef kuchni Paweł Kawiński. - Płuczemy go trzy razy tak, by woda przestała być mętna. Następnie moczymy około 30 minut. W garnku gotujemy go przez około 20 minut od momentu wrzenia. Pozostawiamy pod przykryciem do odparowania wody. Przekładamy do innego naczynia i pozostawiamy, by ostygł. Z tak przygotowanego ryżu możemy przygotować onigiri - mówił gość Czwórki.

burger weganizm wegetarianizm warzywa kuchania jedzenie 1200.jpg
Sloppy Joe. "Niechlujna" kanapka do zabawy

Posłuchaj także:

Nasze ryżowe kanapki nadziewamy ulubionym farszem. - Najbardziej popularnym składnikiem jest umeboshi, czyli śliwka japońska. Ma ona słono-kwaśny smak - mówił Paweł Kawiński. Często onigiri zamykamy w "papier z alg", czyli popularne zielone nori. - Wcześniej nie było takiej tradycji, wymyślono ten sposób po to, by ryż nie przyklejał się do dłoni - tłumaczył ekspert. - Dodatkowo oczywiście dodaje on smaku. 

Sprawdź także:

Ryż, którego używamy można urozmaicić, dodając m.in. gotowanej fasoli. - Można go też wymieszać z sezamem prażonym, co nie tylko będzie dobrze smakowało, ale także ciekawie wyglądało - mówił szef kuchni. Jak tłumaczył przygotowanie onigiri w domu, choć może wydawać się skomplikowane, wcale nie musi być trudne. - Gdy już przygotujemy ryż, układamy go na dłoni, na środku kładziemy farsz i formujemy go w kulkę lub trójkąt. Całość zamykamy w kwadrat z wodorostów. Ot, i cała filozofia - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Kawiński (szef kuchni)

Data emisji: 06.11.2021 

Godzina emisji: 17.08

kd

Czytaj także

"Francuzeczka" z Portugali. Jak smakuje francesinha?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 11:20
Kilka warstw mięsa zamkniętych w bułce, do tego m.in. jajko, sos przypominający gravy oraz frytki - to najpopularniejszy portugalski fast food. - Francesinha to rodzaj kanapki, ale żeby ją zjeść, ludzie chodzą do restauracji - opowiada blogerka kulinarna Agnieszka Eriksson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Souvlaki. Smak greckich wakacji w twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:40
Kawałki mięsa nadziane na szpadkę i opieczone na ogniu to jedno z najpopularniejszych dań kuchni greckiej. - Souvlaki są odpowiednikiem naszego szaszłyka, choć najprościej byłoby powiedzieć, że jest to "mięso na patyku". Samo mięso, bez dodatków - opowiada szef kuchni Michał Fabiszewski. 
rozwiń zwiń