Uprawy dla kolonizatorów Księżyca? Eksperymenty polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:15
Przyszłość jest już dzisiaj. Okazuje się, że prawdopodobnie będzie można hodować rośliny na Księżycu. Pracują nad tym studenci Politechniki Warszawskiej, a ich pierwsze eksperymenty zakończyły się sukcesem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Elena11

W ramach międzynarodowej kampanii IGLUNA 2021, przedsięwzięcia Space Innovations i Europejskiej Agencji Kosmicznej, zespół młodych naukowców ze Studenckiego Koła Astronautycznego oraz Koła Naukowego Biotechnologów "Herbion" wyhodowali rośliny w warunkach zbliżonych do tych panujących na Księżycu. 


Posłuchaj
03:33 Czwórka/Pierwsze Słyszę - rośliny - księżyc 08.09.2021.mp3 O hodowli roślin w warunkach zbliżonych do panujących na Księżycu opowiadają uczestnicy eksperymentu (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Celem projektu jest hodowla roślin, które astronauci będą mogli wykorzystać do jedzenia i innych celów - mówi koordynator sekcji biotechnologicznej projektu Konrad Uściło. - Jeżeli projekt zakończyłby się powodzeniem, to oprócz hodowli uprawnych, dzięki roślinom można by było stworzyć fabryki tlenowe. Wiele roślin ma również właściwości lecznicze i w tym celu również mogły by być dodatkowo wykorzystywane przez astronautów.

Eksperyment udał się m.in dzięki zastosowaniu w module do hodowli roślin symulanta gleby księżycowej oraz dzięki użyciu specjalnych bakterii w procesie "kosmicznej" uprawy. - Rośliny na Księżycu, to jest pewien skrót, bo mamy przygotowany specjalny moduł, który zapewni odpowiednie ciśnienie, naświetlenie, wilgotność. Utrzymuje substancje odżywcze, dzięki czemu mamy obieg różnych pierwiastków - tłumaczy specjalista. - Próbujemy odtworzyć w tym module atmosferę ziemską, czyli wilgotność ok. 20 proc., naświetlenie takie jakie daje światło słoneczne i CO2 wytwarzany przez rośliny.


kosmos 1200 Shutterstock.jpg
Innspace. Polscy naukowcy podbiją kosmos?

Czytaj także:

Doświadczenia studenci przeprowadzali w Szwajcarii na szczycie góry Pilatus. - Wnieśliśmy nasz moduł na górę o wysokości ponad 2 tys. metrów, a symulacja warunków księżycowych polegała na tym, że temperatura tam panująca jest nieco niższa, a słońce inaczej operuje - mówi studentka Politechniki Warszawskiej Gabriela Myskowska studentka. - Jednak najważniejsza była obsługa modułu za pomocą trybu zdalnego sterowania. Założenie było takie, że nie wjeżdżając na górę zdalnie sterujemy oświetleniem i ogrzewaniem. W trakcie eksperymentu nie otwieraliśmy modułu.

Czytaj także:

Ważną rolę w projekcie odgrywają mikroorganizmy, których zadaniem jest pomoc w przekształcaniu właściwości symulantów w taki sposób, żeby można było utrzymać na nim uprawy. Na razie studenci eksperymentują z podstawowymi roślinami. W ich "kosmicznej" uprawie znalazły się rzeżucha, sałata, rukola i cykoria.

- Udało nam się wyhodować wszystkie posadzone rośliny. Nie były jeszcze specjalnie okazałe, jest to jednak wstępna faza koncepcyjna, a prace nad eksperymentem będą trwały - mówi jeden z uczestników eksperymentu. - Projekt ma na celu sprawdzić pewne koncepcje technologiczne. Czy jesteśmy w stanie zaaplikować do przygotowanej gleby mikroorganizmy i czy będą zachowywać się w podobny sposób jak w warunkach ziemskich.

Jak mówią studenci ich rozwiązanie może znaleźć zastosowanie również na Marsie, Wenus orazinnych planetach.
 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 07.26

aw

 

Czytaj także

Świadome zakupy. Czy potrafimy odróżniać zdrowe produkty? 

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:00
Wielu z nas wciąż nie zwraca uwagi na skład kupowanych produktów, a o zakupie decyduje przede wszystkim cena. Nie sprawdzamy składu produktu, często też nie wiemy, jak to zrobić. Warto jednak podejść do naszych wyborów świadomie, bo przecież to, co jemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Zwłaszcza w czasie pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działaj Lokalnie. "W naturalnym środowisku, tam, gdzie jest życie"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 18:00
- Funkcjonujemy w ekosystemach, o które musimy dbać. Jeśli chcemy ratować naturę, powinniśmy zacząć od tego, co jest najbliżej nas - przekonuje Paweł Łukasiak, koordynator programu "Działaj Lokalnie" z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. 
rozwiń zwiń