Folio Szekspira sprzedane za miliony dolarów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 08:29
Pierwsze w historii folio dzieł Williama Szekspira w wersji drukowanej zostało niedawno sprzedane na aukcji za 2,4 miliona dolarów. "First Folio" przez Anglików uważane jest za najważniejszą księgę literatury angielskiej. 
William Szekspir
William SzekspirFoto: Shutterstock/Stocksnapper

Jedna z ostatnich aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku przyniosła naprawdę ogromne emocje. Przedmiotem sprzedaży było pierwsze folio Williama Szekspira tzw. First Folio, na które składa się 36 utworów dramaturga, z czego 18 nigdy wcześniej nie było publikowane. Cena książki osiągnęła astronomiczną kwotę 2,4 miliona dolarów. 

- Folio to jest format książki, to termin typograficzny. Oznacza on format złożonego na pół znormalizowanego arkusza, czyli jest ono wysokie na około 38 centymetrów. "Pierwsze Folio" to książka w formacie folio, w której odnajdujemy zbiór dzieł Williama Szekspira - mówi Gabriela Biega, redaktorka portalu well.pl. - "Pierwsze Folio" było pierwszym wydanym w Anglii, poświęconym wyłącznie sztukom teatralnym. Ten format zwykle był zarezerwowany dla dzieł historycznych, religijnych, dzieł z patosem. Pełny tytuł "First Folio" brzmi "Komedie, kroniki i tragedie pana Williama Szekspira" i tak naprawdę pierwsze wydanie uważa się za jedno z najważniejszych artefaktów literatury angielskiej. Ma ono też swoją historię - dodaje. 

"Pierwsze Folio" zostało wydane dopiero w 1623 roku, 7 lat po śmierci pisarza. Przyczynili się do tego przyjaciele Szekspira: John Heminges i Henry Condell, partnerzy z trupy aktorskiej King’s Men. Badacze uważają, że na początku XVII wieku powstało 750 egzemplarzy folio, jednak do dziś przetrwało ich mniej niż 1/3. 18 egzemplarzy znajduje się w zbiorach prywatnych, resztę odnajdziemy w zbiorach publicznych. 


Posłuchaj
04:02 czwórka ndt 26.08.2022.mp3 "First Folio" Williama Szekspira sprzedane w Nowym Jorku. Czym jest folio i czemu to jest tak cenne? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

- Wartość tego artefaktu wynika z tego, że był to żywy przedmiot, ukochany. Przez wiele lat, kilkaset lat, nikomu nie przyszło do głowy, żeby to sprzedać, bo był to swego rodzaju autorytet, ołtarz, pamiętnik, spowiednik - ocenia rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Eksperci domu aukcyjnego określili, że takie gryzmoły na marginesach, które znajdują się w środku tego egzemplarza, pochodzą aż z pięciu różnych rąk, co podnosi cenę obiektu - dodaje. 

Egzemplarz "Pierwszego Folio", który ostatnio został sprzedany na aukcji, wyróżnia się szczególną cechą. - Nie ma tu strony tytułowej, która w innych egzemplarzach przedstawia wizerunek Szekspira. Wydawałoby się, że to błahostka, ale tak naprawdę na tej stronie widnieje jedyny oryginalny wizerunek Szekspira - zauważa ekspertka. - Ta rycina jest jednym z niewielu portretów pisarza, które są uznawane za autentyczne. Uważa się, że portret zatwierdzili przyjaciele pisarza, którzy doskonale wiedzieli, jak dramaturg wyglądał - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 26.08.2022

Godzina emisji: 07.26

pj

Czytaj także

Czytanie książek przedłuża życie. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 09:16
Nawet pół godziny dziennie spędzone z książką zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, wynika z długoletnich badań naukowców z Uniwersytetu Yale. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sophie Haydock z książką "Marzenie panny Benson". Rzuć wszystko i spełniaj marzenia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 10:00
Książka brytyjskiej pisarki Rachel Joyce "Marzenie panny Benson" to - jak mówiła Kinga Michalska - brawurowa opowieść, pełna emocji, celnych spostrzeżeń i humoru o dwóch całkowicie różnych kobietach, które wyruszają razem w podróż w poszukiwaniu mitycznego złotego chrząszcza.  
rozwiń zwiń