Czytanie książek przedłuża życie. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 09:16
Nawet pół godziny dziennie spędzone z książką zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, wynika z długoletnich badań naukowców z Uniwersytetu Yale. 
Badacze wyliczyli, że ci, którzy czytają książki żyją średnio o prawie dwa lata dłużej niż ci, którzy po nie nigdy nie sięgają
Badacze wyliczyli, że ci, którzy czytają książki żyją średnio o prawie dwa lata dłużej niż ci, którzy po nie nigdy nie sięgająFoto: file404/Shutterstock

- Najciekawsze badanie na temat czytelnictwa i jego związku z długością życia przeprowadzono na jednej z najlepszych uczelni na świecie, na amerykańskim Uniwersytecie Yale - opowiada Julian Sobiech, fizjoterapeuta i dietetyk, autor bloga "Jak dożyć setki". - Naukowcy zebrali grupę ponad 3600 osób, podzielili ją na dwie podgrupy. Jedna połowa badanych nie czytała wcale, a druga część czytała regularnie - dodaje. 

Badanie było zaplanowane na lata. Zdecydowano, że ci, którzy zgłosili się do badań, będą pod obserwacją naukowców aż do śmierci, z tego względu do badań wybrano dojrzałą grupę, powyżej 50 roku życia. Naukowcom zależało na pozyskaniu danych statystycznych. Badanie zakończyło się, gdy w obu grupach, z przeróżnych przyczyn, zmarło po 20 procent uczestników. - Poziom 20 procent zgonów w grupie nieczytającej odnotowano po 7 latach badań, w grupie czytających po 9. Już na tej podstawie można sądzić, że czytanie wydłuża życie - zdradza rozmówca Marty Zinkiewicz. - Całe badanie, wraz z przygotowaniem i analizą danych, trwało aż 11 lat - dodaje.

Naukowcy znaleźli kilka przyczyn i powiązań książki z długim życiem. - Pierwsza z nich to ta podstawowa, oczywista: czytanie książek zwiększa naszą wiedzę, poszerza horyzonty. Czytelnikom, molom książkowym łatwiej jest odpowiedzieć sobie na pytania: po co o siebie dbać, jak to robić, ile o siebie dbać. Im więcej znamy inspirujących historii z książek, im więcej mamy wiedzy, tym łatwiej nam samym przekonać siebie, żeby dbać o siebie - opowiada Julian Sobiech. - Drugi bardzo ważny czynnik to wpływ czytania książek na mózg. Z mózgiem jest trochę jak z mięśniami - nieużywany organ zanika, a ćwiczony może zwiększyć swoją masę. Czytanie to ćwiczenie dla mózgu - dodaje. 


Posłuchaj
03:47 czwórka ndt 22.07.2022.mp3 Jak czytanie wpływa na długość i jakość naszego życia? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Od 25-30 roku życia nasz mózg zaczyna tracić swoją masę. Jego część, hipokamp, która odpowiedzialna jest głównie za pamięć, traci rocznie około 1 procenta swojej masy. - Z mózgiem jest tak, że jeśli się go wytrenuje, to efekty związane ze starzeniem się można nieco zahamować, a czasem nawet odwrócić - zdradza fizjoterapeuta. - Książki są jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć. Podobnie działa otwartość na świat, uczenie się nowych rzeczy, zdobywanie nowych umiejętności - dodaje.

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Rozmówca Czwórki podkreśla też znaczenie czytelnictwa w kontekście chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji czy choroby Alzheimera, które polegają na tym, że w mózgu robią się dziury. - Czytanie książek zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby, a jeśli się mimo to choroba się rozwinie, to książki dają szansę na jej łagodniejszy przebieg. Zawdzięczamy to właśnie temu, że książki ćwiczą mózg, pobudzają - podkreśla. - Nawet jeśli do choroby dojdzie, to dłużej zajmuje jej zdegenerowanie takiego wyćwiczonego mózgu. 

Trzecim czynnikiem, który jest istotny przy ocenianiu zależność długości życia i czytelnictwa, jest samodyscyplina, chęć rozwoju, empatia i otwartość na świat. Te cechy w dużo większym stopniu zostały zaobserwowane u osób czytających. - One powodują, że takim osobom jest łatwiej wyznaczać sobie cele i dotrzymywać ich - opowiada Julian Sobiech. - Takie osoby szybciej i łatwiej zmobilizują się do podjęcia diety czy rozpoczęcia ćwiczeń - dodaje. 

Sprawdź także:

Naukowcy z Yale nie definiują, jakie książki powinniśmy czytać. Może być to zarówno literatura naukowa, jak i lektury dla młodzieży. Nasze wybory literackiego gatunku nie mają znaczenia dla naszego zdrowia. Każda książka pozytywnie nas wzbogaca i bodźcuje nasz mózg. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Szymon Jaworski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 8.13

pj

Czytaj także

Co zrobić, żeby Polacy czytali książki?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:50
Jedynie 38 proc. Polaków w 2021 roku przeczytało co najmniej jedną książkę. Dane najnowszego raportu Biblioteki Narodowej nie wyglądają dobrze, ale jest też pomysł, jak temu zaradzić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Influencer. Gdzie nauczyć się tego "fachu"?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:20
Dla wielu młodych ludzi bycie influencerem to spełnienie marzeń. Kiedyś liczba lajków i followersów zależała od pomysłowości właściciela danego konta w mediach społecznościowych, ale także od szczęścia. Dziś tego, jak zostać influencerem, można nauczyć się w szkole albo na studiach. 
rozwiń zwiń