X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Posełki. Osiem pierwszych kobiet". O tych, które zmieniły Polskę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 12:00
100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. - Każda z kobiet, które weszły pierwszy raz w skład sejmu, weszła tam z jakąś sprawą - mówi Olga Wiechnik, autorka książki "Posełki. Osiem pierwszych kobiet". 
Audio
  • Olga Wiechnik opowiada o książce "Posełki. Osiem pierwszych kobiet" (Faktofonia/Czwórka)
Zofia Moraczewska
Zofia MoraczewskaFoto: PAP/Paul Fearn / Alamy Stock Photo

Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet. - Z kobietami było inaczej niż z mężczyznami. Nie były to polityczki - mówi gość Dominiki Klimek. - Każda z nich, wchodząc do sejmu, weszła tam z jakąś sprawą, czymś, w co wierzyła, czymś, co uważała, że trzeba naprawić. One wchodziły do sejmu z konkretnymi zadaniami, a nie z chęcią zajęcia się polityką, jako sposobem na życie - dodaje.

Miały poczucie odpowiedzialności za odradzające się państwo. Miały też poczucie, że czas też zmienić swój los Olga Wiechnik

Czwórkowy gość używa słowa "posełki", bo właśnie tak nazywane były kobiety, które weszły do sejmu. - Były i posełki, i poślice - jak złośliwi próbowali je nazywać - wyjaśnia. - Te żeńskie końcówki, które cały czas budzą oburzenie, były 100 lat temu bardzo powszechne - dodaje. 

Kim były pierwsze polskie posłanki? Co uważały za ważne i jakie były ich cele? Jak godziły życie prywatne z życiem zawodowym? Jak były postrzegane przez posłów mężczyzn? Co dostarczyło Oldze Wiechnik inspiracji do napisania książki "Posełki. Osiem pierwszych kobiet"? O tym m.in. w rozmowie z "Faktofonii".

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadząca: Dominika Klimek

Gość: Olga Wiechnik (autorka książki "Posełki. Osiem pierwszych kobiet")

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 16.18

pj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Chrobot". Tomasz Michniewicz na tropie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:00
- Z kolejnymi latami podróżowania po świecie sama odmienność przestaje być aż tak ekscytująca. Zaczyna się szukanie ciekawych historii, interesujących bohaterów albo wyzwań. Korzystam z wszystkich możliwości i od tego uzależniam sposób pakowania się - opowiada Tomasz Michniewicz, dziennikarz, reportażysta, podróżnik  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 09:20
Niespełna trzy dekady dzielą nas od czasów, w których Polacy wreszcie mogli żyć bez kolejek i bez wiecznych niedoborów. - W latach 90., za sprawą inflacji, pensje wypłacane były w bajońskich sumach. To był ten moment, kiedy każdy był milionerem - opowiada Piotr Lipiński współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń