"Posełki. Osiem pierwszych kobiet". O tych, które zmieniły Polskę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 12:00
100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. - Każda z kobiet, które weszły pierwszy raz w skład sejmu, weszła tam z jakąś sprawą - mówi Olga Wiechnik, autorka książki "Posełki. Osiem pierwszych kobiet". 
Audio
  • Olga Wiechnik opowiada o książce "Posełki. Osiem pierwszych kobiet" (Faktofonia/Czwórka)
Zofia Moraczewska
Zofia MoraczewskaFoto: PAP/Paul Fearn / Alamy Stock Photo

Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet. - Z kobietami było inaczej niż z mężczyznami. Nie były to polityczki - mówi gość Dominiki Klimek. - Każda z nich, wchodząc do sejmu, weszła tam z jakąś sprawą, czymś, w co wierzyła, czymś, co uważała, że trzeba naprawić. One wchodziły do sejmu z konkretnymi zadaniami, a nie z chęcią zajęcia się polityką, jako sposobem na życie - dodaje.

Miały poczucie odpowiedzialności za odradzające się państwo. Miały też poczucie, że czas też zmienić swój los Olga Wiechnik

Czwórkowy gość używa słowa "posełki", bo właśnie tak nazywane były kobiety, które weszły do sejmu. - Były i posełki, i poślice - jak złośliwi próbowali je nazywać - wyjaśnia. - Te żeńskie końcówki, które cały czas budzą oburzenie, były 100 lat temu bardzo powszechne - dodaje. 

Kim były pierwsze polskie posłanki? Co uważały za ważne i jakie były ich cele? Jak godziły życie prywatne z życiem zawodowym? Jak były postrzegane przez posłów mężczyzn? Co dostarczyło Oldze Wiechnik inspiracji do napisania książki "Posełki. Osiem pierwszych kobiet"? O tym m.in. w rozmowie z "Faktofonii".

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadząca: Dominika Klimek

Gość: Olga Wiechnik (autorka książki "Posełki. Osiem pierwszych kobiet")

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 16.18

pj/pg

Czytaj także

"Chrobot". Tomasz Michniewicz na tropie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:00
- Z kolejnymi latami podróżowania po świecie sama odmienność przestaje być aż tak ekscytująca. Zaczyna się szukanie ciekawych historii, interesujących bohaterów albo wyzwań. Korzystam z wszystkich możliwości i od tego uzależniam sposób pakowania się - opowiada Tomasz Michniewicz, dziennikarz, reportażysta, podróżnik  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 09:20
Niespełna trzy dekady dzielą nas od czasów, w których Polacy wreszcie mogli żyć bez kolejek i bez wiecznych niedoborów. - W latach 90., za sprawą inflacji, pensje wypłacane były w bajońskich sumach. To był ten moment, kiedy każdy był milionerem - opowiada Piotr Lipiński współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń