"100 wynalazków na stulecie". Kto zażegnał konflikt serologiczny?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 15:51
- Ludwik Hirszfeld pogłębił badania Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył podstawowe grupy krwi, które nazwał wówczas A, B, C. Dziewięć lat później wraz ze swoim opiekunem naukowym Hirszfeld usystematyzował tę wiedzę - mówi lekarz hematolog Grzegorz Basak
Audio
  • Jak swoje badania przeprowadzał Ludwig Hirszfeld i co odkrył? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: toeytoey/shutterstock.com

Jak pisał Hirszfeld w swoich notatkach, ku nauce pchnęło go "rozczarowanie otaczającym światem". Próbując ten świat naprawić spędzał czas nad mikroskopem, a jego największym osiągnięciem było określenie grup krwi. W 1910 roku opublikował pracę dotyczącą ich systematyzowania. - Ustalił, że grup jest więcej. Ta, którą dziś nazywamy "grupą zero" pierwotnie nazywana była "O", od niemieckiego słowa "ohne", oznaczającego "bez" - mówił ekspert. - To była grupa grupa krwi, która nie zlepiała się z surowicami różnych dawców.

Na podstawie badań Ludwika Hirszfelda dziś dokonujemy transfuzji. Jemu także zawdzięczamy odkrycie antygenu "Rh".

Czym charakteryzowały się grupy A, B, czy A i B i która z nich występuje najczęściej, a której najrzadziej? Po co nam "Rh", na czym polega konflikt serologiczny i w jaki sposób podczas leczenia go wykorzyustuje się dziś odkrycia Hirszfelda?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kaja Zemła

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 12.29

kd/ac

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:22
Lakiery do paznokci, pozbawione charakterystycznego zapachu, który towarzyszy im dziś, a które można było dowolnie perfumować, opatentowała polska firma Koloryt już niemal 90 lat temu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak pracuś i wizjoner skroplili tlen

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:46
Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski jako pierwsi na świecie, w kwietniu 1883 roku, skroplili tlen. Był to światowy sukces. A dziś naukowcom może dziękować przede wszystkim świat kulinarny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jan Szczepanik i kolory zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 14:01
Nic dziwnego, że Jana Szczepanika nazywają genialnym samoukiem z Tarnowa. To jemu zawdzięczamy kolorową telewizję, kamizelki kuloodporne, zdjęcia barwne, a być może nawet sukces firmy Kodak.
rozwiń zwiń