X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie. Idealny serwis do kawy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:49
Choć poświęcił temu zainteresowaniu zaledwie 10 lat swojego życia, zapisał się w historii powojennego polskiego wzornictwa jako wyjątkowo utalentowany projektant. Co zawdzięczmy Lubomirowi Tomaszewskiemu?
Audio
  • Jak Lubomir Tomaszewski zrewolucjonizował świat serwisów do kawy? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Sklep przy fabryce porcelany w Ćmielowie - na zdjeciu wyroby zaprojektowane przez Lubomira Tomaszewskiego
Sklep przy fabryce porcelany w Ćmielowie - na zdjeciu wyroby zaprojektowane przez Lubomira Tomaszewskiego Foto: PAP/Michał Walczak

Czytaj także
pilot 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Latający smok od Tytusa Boratiniego

Projektant ceramiki, artysta i rzeźbiarz urodził się 9 czerwca 1923 roku w Warszawie. Po wojnie podjął równolegle studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. - Pod koniec lat 50. Tomaszewski postawił sobie za zadanie zaprojektowanie serwisów kawowych, które będą łatwe w produkcji i jednorodne w formie - wyjaśnia Katarzyna Rzehak z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. - Zanim jednak się do tego zabrał, przeprowadził szereg badań... technicznych - dodaje.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

Marzeniem projektanta było stworzenie idealnego dzbanka do kawy - nowoczesny w formie i funkcjonalny. - Zrezygnował z powszechnie stosowanej formy walca, która powodowała, że fusy wylewają się razem z płynem. Projekt swojego dzbanka oparł na formie spłaszczonej kuli i udowodnił, że w takim naczyniu fusy zostają na dnie, a ręka mniej się męczy się - tłumaczy ekspertka.    


Czytaj także
melex shutter 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Melex - polska marka z PRLu

Tak powstały "Dorota" i "Ina" - zestawy, ochrzczone imionami córek artysty i  wytwarzane w krótkich seriach w Zakładach Porcelany Stołowej w Ćmielowie, które stały się dla Tomaszewskiego furtką do wielkiego świata...

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 14.40

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwodzili, kradli, fałszowali. Kim byli kanciarze PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:00
Czesław Śliwa, Czesław Bojarski i Jerzy Kalibabka - dzisiaj te nazwiska mówią nam niewiele, a kilka dekad temu rozpalały wyobraźnię dziennikarzy i filmowców. Najsłynniejszych oszustów Polski Ludowej i III RP opisał historyk Patryk Pleskot w książce "Przekręt".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Adam Kosacki zatrzymał śmierć

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 11:22
Wynalazek Adama Kosackiego, ręczny wykrywacz min, był prawdziwą rewolucją na polach bitew II wojny światowej. Być może właśnie dzięki niemu pokonano Niemców w drugiej bitwie pod El Alamein. 
rozwiń zwiń