100 wynalazków na stulecie. Melex - polska marka z PRLu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 09:49
Melex rozpoczął swoją karierę w latach 70. XX wieku na polach golfowych jako pojazd przewożący sprzet i golfistów. A gdzie spotykamy go dziś?
Audio
  • Melex - wynalazek lat 70. (Czwórka/Zaklinacze czasu)
Melex
MelexFoto: meowKa/Shutterstock

- Melexy zaczęły powstawać w fabryce w Mielcu 1971 roku - mówi Patryk Mikiciuk, dziennikarz motoryzacyjny. - Nie były pierwszymi samochodami elektrycznymi na świecie, te powstały mniej więcej w tym samym czasie, kiedy pierwsze spalinowe auta, czyli w wieku XIX - dodaje. 

Czwórkowy ekspert nazywa jey pojazdami wolnobieżnymi, wózkami wielozadaniowymi do ciężkiej pracy. Zastrzega, że nie jest to do końca samochód. 

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

dok pływajacy stocznia reda 1200 shutter.jpg
100 wynalazków na stulecie. Remont statku - bez doku ani rusz

Melex stał się w latach 70. nowym polskim spojrzeniem na motoryzację. W ciężkich peerelowskich czasach udało się stworzyć markę rozpoznawalną wszędzie na świecie. Dziś te pojazdy znajdują zastosowanie w wielu branżach: hotelarskiej, turystycznej, sportowej, uzdrowiskowej czy lotniczej. Jak wyglądały te pierwsze melexy? Jak wygladają dziś? Jaką prędkość mogą osiągnąć i w co są wyposażone? Czy istnieją melexy dla vipów i z napędem na cztery koła? O tym w materiale Justyny Majchrzak. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 29.09.2018

Godzina emisji: 14.40

pj/kd

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Adam Kosacki zatrzymał śmierć

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 11:22
Wynalazek Adama Kosackiego, ręczny wykrywacz min, był prawdziwą rewolucją na polach bitew II wojny światowej. Być może właśnie dzięki niemu pokonano Niemców w drugiej bitwie pod El Alamein. 
rozwiń zwiń