100 wynalazków na stulecie. Idealny serwis do kawy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:49
Choć poświęcił temu zainteresowaniu zaledwie 10 lat swojego życia, zapisał się w historii powojennego polskiego wzornictwa jako wyjątkowo utalentowany projektant. Co zawdzięczmy Lubomirowi Tomaszewskiemu?
Audio
  • Jak Lubomir Tomaszewski zrewolucjonizował świat serwisów do kawy? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Sklep przy fabryce porcelany w Ćmielowie - na zdjeciu wyroby zaprojektowane przez Lubomira Tomaszewskiego
Sklep przy fabryce porcelany w Ćmielowie - na zdjeciu wyroby zaprojektowane przez Lubomira Tomaszewskiego Foto: PAP/Michał Walczak

Czytaj także
pilot 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Latający smok od Tytusa Boratiniego

Projektant ceramiki, artysta i rzeźbiarz urodził się 9 czerwca 1923 roku w Warszawie. Po wojnie podjął równolegle studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. - Pod koniec lat 50. Tomaszewski postawił sobie za zadanie zaprojektowanie serwisów kawowych, które będą łatwe w produkcji i jednorodne w formie - wyjaśnia Katarzyna Rzehak z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. - Zanim jednak się do tego zabrał, przeprowadził szereg badań... technicznych - dodaje.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

Marzeniem projektanta było stworzenie idealnego dzbanka do kawy - nowoczesny w formie i funkcjonalny. - Zrezygnował z powszechnie stosowanej formy walca, która powodowała, że fusy wylewają się razem z płynem. Projekt swojego dzbanka oparł na formie spłaszczonej kuli i udowodnił, że w takim naczyniu fusy zostają na dnie, a ręka mniej się męczy się - tłumaczy ekspertka.    


Czytaj także
melex shutter 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Melex - polska marka z PRLu

Tak powstały "Dorota" i "Ina" - zestawy, ochrzczone imionami córek artysty i  wytwarzane w krótkich seriach w Zakładach Porcelany Stołowej w Ćmielowie, które stały się dla Tomaszewskiego furtką do wielkiego świata...

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 14.40

kul/ac

Czytaj także

Uwodzili, kradli, fałszowali. Kim byli kanciarze PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:00
Czesław Śliwa, Czesław Bojarski i Jerzy Kalibabka - dzisiaj te nazwiska mówią nam niewiele, a kilka dekad temu rozpalały wyobraźnię dziennikarzy i filmowców. Najsłynniejszych oszustów Polski Ludowej i III RP opisał historyk Patryk Pleskot w książce "Przekręt".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Adam Kosacki zatrzymał śmierć

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 11:22
Wynalazek Adama Kosackiego, ręczny wykrywacz min, był prawdziwą rewolucją na polach bitew II wojny światowej. Być może właśnie dzięki niemu pokonano Niemców w drugiej bitwie pod El Alamein. 
rozwiń zwiń