Gra w palanta. Pamięta bitwę pod Grunwaldem i Zygmunta Starego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 14:48
Gra na pozór wydaj się prosta. Dwie drużyny po 12 graczy każda zdobywa punkty z pomocą kija i piłeczki. Skąd w Polsce wzięła się moda na grę w palanta?
Audio
  • Gra w palanta. Historia pierwszego w Polsce sportu drużynowego (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wokandapix/Pixabay

bona sforza pap 1200.jpg
Rządy jasne i zdecydowane. Bona Sforza na Wawelu

- "Palant" z języka włoskiego oznacza kogoś grającego w piłkę - tak o genezie nazwy popularnej polskiej gry mówi Łukasz Szymborski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Palantowego.

Gra, podobnie jak jej nazwa pochodzi z czasów Zygmunta Starego, który poślubił Włoszkę, Bonę Sforzę, choć są i tacy, który twierdzą, że palant jest jeszcze starszym polskim sportem.

- Pierwsze zapiski o tej dyscyplinie pochodzą z 1415 roku, czyli zaraz po bitwie pod Grunwaldem. Już wtedy były znane zasady tej gry - wyjaśniał. - Oficjanie trzymamy się wersji z 1631 roku. Wtedy w archiwalnych dokumentach pojawiła się pierwsza wzmianka o osiągnięciach sportowych pierwszych polskich palancistów - tłumaczył gość Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Na czym polegają zasady tej gry? Co oznaczają sformułowania "niebo" i "piekło"? Czy to prawda, że polscy imigranci w USA zapoczątkowali grę w baseball? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Ania Hardej i Jakub Jamrozek 

Gość: Łukasz Szymborski (prezes Polskiego Stowarzyszenia Palantowego)

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 14.43

ac

Czytaj także

Eneloop Ambassadors Tour - wyścig, który zmienia myślenie o środowisku

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 17:23
Studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu razem z kolegą, Césarem Gonzálezem Cruzem wystartuje w niezwykłej sztafecie. Eneloop Ambassadors Tour to bieg, dzięki któremu będzie można w rzeczywisty sposób pomóc naturalnemu środowisku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urlop po sezonie. Spędź go nad Adriatykiem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 11:00
- Chorwację po sezonie zwiedza się zupełnie inaczej. Turystów jest mniej, więc do więkoszości atrakcji dostaniemy się bez tłoku - mówiła Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mindfulness. Dlaczego warto spojrzeć na siebie z dystansu?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 12:50
- W ciągu dnia nie przestajemy produkować myśli, mindfulness pozwala nam zaobserwować ten proces i uświadomić, w jaki sposób bojkotujemy siebie i swoje życie - wyjaśnia certyfikowany trener uważności Kamila Wykrota.
rozwiń zwiń