Czas rozmawiać o kryzysach zdrowia psychicznego. Debata w Czwórce: Czy z nami jest coś nie tak? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 20:00
Pod hasłem "Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?" odbyła się druga debata w Czwórce. Kondycja psychiczna młodych i nieco starszych była tematem dyskusji, w której wzięli udział nastolatkowie, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie prowadzili Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek. 
Debata w Czwórce: Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?
Debata w Czwórce: "Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
  • Kryzysy psychiczne to problemy, z którymi coraz częściej borykają się młodsi i starsi. Coraz częściej też ujawniają je. 
  • Młode pokolenie jest tym, które ma szansę zmienić podejście do chorób psychicznych. 
  • Generacja Z to nie jest pokolenie "płatków śniegu". Płatkami jesteśmy wszyscy, niezwykle podobni, a bardzo różni w swoich zasobach, przeżyciach i możliwościach. 

- Kolejna otwarta debata w Czwórce będzie poświęcona jednemu z najważniejszych problemów naszych czasów, kondycji psychicznej młodych i starszych - zapowiadała dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki, Justyna Dżbik-Kluge.

Dlaczego młode osoby mają problemy psychiczne? Jak radzą sobie starsi? Czy to kwestia "szalonych czasów", czy naszej - coraz mniejszej - odporności psychicznej? Jak mówić o chorobach psychicznych? Jak się wspierać, jak pomagać, ale też… jak nie stać się ofiarą psychowashingu? Jak odróżniać prawdziwych terapeutów od "szarlatanów"? Odpowiedzi szukają goście debaty.

Uczestniczki i uczestnicy debaty

W studiu radiowej Czwórki pojawili się m.in.: Weronika Snoch i Dagmara Adamiec - twórczynie Nastoletniego Azylu, tegoroczny maturzysta Mateusz Trzaska - współkoordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, Lucyna Kicińska - pedagożka, trenerka, terapeutka narracyjna, certyfikowana suicydolożka, ekspert Biura do spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, Marcin Łokciewicz - pedagog w Ośrodku dla młodzieży "Zamek", autor książki "Żyję, czy to mało", Justyna Żukowska-Gołębiewska - koordynatorka główna Programu Profilaktycznego Projektu MŁODE GŁOWY, Katarzyna Parzuchowska-Tercz - trenerka w obszarze zdrowia psychicznego, instruktorka teatralna w Teatrze Kryzys, kierownik studiów Mazowieckiej Szkoły Zdrowienia, arteterapeutka, ekspert przez doświadczenie, osoba z doświadczeniem schizofrenii, Andrzej Silczuk - psychiatra, twórca i gość licznych podcastów, dr n.med. Lidia Popek - psychiatrka dziecięca, specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, Anna Kasprzak - psycholożka, Krystyna Piątkowska - aktywistka edukacyjna, Maria Kocurowska - psycholog, psychoterapeutka dzieci i młodzieży w Fundacji "Twarze depresji", przedstawiciele i przedstawicielki licealistów i studentów. 


- Brak już sił, by cytować kolejne przerażające dane o próbach samobójczych czy samookaleczaniu się ludzi młodych - przekonywała przed debatą Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka Czwórki. - Trzeba działać, trzeba tworzyć bezpieczny przekaz, włączając się w dyskusję na temat zdrowia psychicznego, które niestety cały czas w Polsce jest powodem do stygmatyzowania. Dlaczego mamy się "przyznawać" do tego, że chodzimy na terapię, skoro to normalna forma pomocy? Bez ocen, z dużą wrażliwością porozmawiamy o tym, jak sobie radzić, gdy coraz częściej mamy wrażenie, że świat zwariował - dodała.

Sprawdź także:

Prowadzący i zaproszeni goście już w pierwszych słowach debaty okazali się nie tylko teoretykami, ale ujawnili swoje doświadczenia, zmagania z problemami zdrowia psychicznego. Mówili o poszukiwaniu osoby, która z empatią i zrozumieniem ich wysłucha, bo drugi człowiek potrafi być leczący, co podkreśliła Weronika Snoch z Nastoletniego Azylu. - Dziś każdy z nas zna osobę, która korzysta z terapii albo taką osobą sama jest.

Kto dziś jest "płatkiem śniegu"?

Mówiliśmy o nadziei, o kryzysie, jako załamaniu linii życia, po którym możemy się podnieść. Rozprawiono się ze stygmatyzowaniem młodego pokolenia, którego przedstawiciele są nazywani "płatkami śniegu". - Mamy wokół dużo presji, chaosu, samotności, krytyki, oceniania, a brakuje czasu na relacje, rozmowę, przyglądanie się sobie i osobom wokół - powiedziała Lucyna Kicińska. - My wszyscy jesteśmy jak płatki śniegu tylko dlatego, że - pozornie będąc tacy sami - jesteśmy bardzo różni, każdy z nas jest innym światem przeżyć, zasobów i możliwości.

Wyzwania współczesności

Wybrzmiało też tytułowe pytanie Czwórkowego spotkania: "Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?".
Ujawnianie się, mówienie o korzystaniu z pomocy psychologa, psychiatry, terapeuty jest tym, co nas buduje, co świadczy o naszej sile. Nie ma konieczności, by mówić o tym wszystkim - to nasza indywidualna decyzja. Ale zawsze warto zwrócić się o pomoc. Współcześnie drogą młodego pokolenia jest mierzenie się ze światem, co nie znaczy, że sto lat temu młodzi nie mierzyli się z wyzwaniami rzeczywistości. Dziś w młodym pokoleniu jest szansa na zmianę podejścia do chorób psychicznych. Coraz więcej osób szuka pomocy i nie poddają się w tym. Czasem wystarczy im rozmowa, czasem przytulenie, a każdy z nas może zadać pytania: Czego ci potrzeba? Jak się czujesz?


Posłuchaj
115:44 czwórka debata w czwórce 16.05.2024.mp3 Debata w Czwórce: "Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?" (Czwórka)

 

Eksperci zwrócili uwagę, że współczesny świat układamy sobie sami, to my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za to, że nie jest on przystający do potrzeb naszego gatunku. Wskazali na braki w naszym urządzania świata, problemy szkolne, uzależnienie cyfrowe, nieadekwatne reagowanie na psychiczny ból. Wskazali drogi szukania pomocy - od relacji przyjacielskich, rówieśniczych, przez kontakt z rodzicami, ze szkolnym psychologiem, do którego powinniśmy przestać "chodzić za karę", po pomoc terapeutyczną i szpitalną. 


Druga Debata w Czwórce dotyczyła tematu zdrowia psychicznego i nie tylko. Fot. Krzysztof Świeżak/Polskie Radio Druga Debata w Czwórce dotyczyła tematu zdrowia psychicznego i nie tylko. Fot. Krzysztof Świeżak/Polskie Radiomat.pras./pj

***

Jeśli szukasz pomocy psychologicznej, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00.

116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę 7 dni w tygodniu. 

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00.

800 12 12 12
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę 7 dni w tygodniu.

22 635 09 54
Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00 - 20.00.

Czytaj także

"Łączy nas czytanie". Debata o literaturze young adult w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 23:00
"Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" - to hasło pierwszej debaty, która odbyła się w Czwórce. Uczestniczące w niej autorki i autor opowiadali o swoich powieściowych debiutach, a ekspertki i publiczność zastanawiali się, jaki wpływ na życie nastoletnich czytelniczek(-ków) ma literatura młodzieżowa.  
rozwiń zwiń