"Łączy nas czytanie". Debata o literaturze young adult w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 23:00
"Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" - to hasło pierwszej debaty, która odbyła się w Czwórce. Uczestniczące w niej autorki i autor opowiadali o swoich powieściowych debiutach, a ekspertki i publiczność zastanawiali się, jaki wpływ na życie nastoletnich czytelniczek(-ków) ma literatura młodzieżowa.  
Debata w Czwórce na temat literatury young adult
Debata w Czwórce na temat literatury young adultFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
 • Young adult nie ma płci, takie powieści piszą i dziewczyny, i chłopcy.
 • W powieściach często poruszane są wątki nieszczęśliwych miłości i problemów związanych z zaburzeniami psychicznymi.
 • Dla młodych ludzi to lustro, w którym mogą się przejrzeć.
 • Dla starszego pokolenia to okazja, żeby poznać świat młodych.

Od Małgorzaty Musierowicz do "Hell" i "The Chain"

W PRL-u młode Polski zaczytywały się w książkach Małgorzaty Musierowicz, potem przyszedł czas na "Harry’ego Pottera", ale to "Zmierzch" Stephenie Meyer przyczynił się do boomu na literaturę młodzieżową określaną mianem "young adult".

- Literatura young adult jest lustrem, w którym odbija się to, czym żyją dziś nastolatki - mówiła w Czwórce Justyna Dżbik-Kluge, szefowa Czwórki i współprowadząca debatę. - Autorki i autorzy tych powieści to w tej chwili najbardziej zapracowane osoby piszące w naszym kraju. Wystarczy wybrać się na targi książek, żeby przekonać się, do kogo ustawiają się najdłuższej kolejki.

Uczestniczki i uczestnik debaty

W studiu Czwórki pojawiły(-li) się:

 • Katarzyna Barlińska (cykl "Hell")
 • Marta Łabęcka (cykl "Flaw(less)")
 • Angelika Łabuda ("Reflection", "Narzeczona na zamówienie")
 • Monika Marszałek FortunateEM (cykle "Kamienie Miami", "Scars") 
 • Weronika Marczak (cykl "Rodzina Monet")
 • Monika Rutka (cykl "The Chain")
 • Natalia Fromuth ("Każdego lata płakałam", "Perfectly Wrong")
 • Łukasz Damaziak ("Krew nas połączy")

Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Angelika Łabuda, Monika Marszałek FortunateEM, Weronika Marczak, Monika Rutka, Natalia Fromuth, Łukasz Damaziak i Justyna Dżbik-Kluge fot. Adam Świetlicki/Czwórka Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Angelika Łabuda, Monika Marszałek FortunateEM, Weronika Marczak, Monika Rutka, Natalia Fromuth, Łukasz Damaziak i Justyna Dżbik-Kluge fot. Adam Świetlicki/Czwórka

W dyskusji wzięły też udział:

 • Kamila Drężęk - psycholog, psychoterapeutka
 • Magdalena Pioruńska - nauczycielka kreatywnego pisania i pisarka, wykładowczyni literatury i nauczycielka języka angielskiego
 • Dominika Gołowin - redaktorka naczelna wydawnictwa Labreto i specjalistka od Małgorzaty Musierowicz
 • dr Zofia Zasacka - badaczka czytelnictwa z Biblioteki Narodowej

Kamila Drężęk, Magdalena Pioruńska, Dominika Gołowin, dr Zofia Zasacka oraz Czwórkowi prowadzący Justna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek fot. Adam Świetlicki/Czwórka Kamila Drężęk, Magdalena Pioruńska, Dominika Gołowin, dr Zofia Zasacka oraz Czwórkowi prowadzący Justna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek fot. Adam Świetlicki/Czwórka

Na widowni zasiadły: Nela Mańkowska - Culturomaniaczka, wyróżniona za swoją aktywność w sieci tytułem Człowiek Książki 2023 roku i Agata Gładysz - @agatandbooks, tiktokerka tworząca książkowe treści dla setek tysięcy fanek na BookToku.

Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc? [DEBATA W CZWÓRCE]/Czwórka

Pamiętniki z Wattpada

Większość autorek debiutowała na Wattpadzie. Nie pisała książek, tylko snuła opowieść, prowadziła dialog z czytelnikami. I - co podkreślały w debacie - to właśnie ich natychmiastowa reakcja motywowała je do dalszej pracy. Część z nich nigdy nie myślała, że te zapiski ukażą się drukiem. Nie planowały wydawać książek i nie przypuszczały, że odniosą taki sukces. Głównymi bohaterkami tych opowieści są najczęściej rówieśniczki autorek. Przeżywają życiowe rozterki i pierwsze miłości, często wikłają się też w toksyczne relacje.    

Romantyzowanie przemocy czy tematy do przemyśleń?

Są jednak tacy, którzy zarzucają osobom piszącym w nurcie young adult, że romantyzują przemoc i uzależnienia i "triggerują" ryzykowne zachowania. Dlatego w trakcie debaty został poruszony wątek odpowiedniego oznaczania książek - zarówno jeśli chodzi o kategorię wiekową, jak i tematy, które są w nich podejmowane.    

- Te książki są fantastycznym tematem do rozmów rodziców z nastolatkami, bo "niczego się nie boją" - przekonuje dr Zofia Zasacka. - Z toksycznymi relacjami spotykamy się na co dzień - w rodzinie czy u sąsiadów. Warto takie sprawy przegadać. 

- Wachlarz literatury młodzieżowej jest olbrzymi, a książki z tego nurtu powinny być wstępem do rozmowy. Do tego, żeby osoby dorosłe mogły wesprzeć ludzi młodych - dodaje Dominika Gołowin. 

Posłuchaj
102:31 CZWÓRKA Debata - 23.04.2024.mp3 Debata w Czwórce: "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" (Czwórka)

***

Debata w Czwórce "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?" odbyła się we wtorek (23.04) w godz. 20.00-21.30. Poprowadzili ją Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek.

kul/wmkor

Czytaj także

Dawid Karpiuk o książce "Dzieciaki": moich bohaterów zawiedli dorośli

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 10:00
- Każdy potrzebuje uwagi, a kiedy jej nie dostaje, może upominać się o swoje potrzeby. Dorośli, którzy mają dzieci, powinni o tym wiedzieć i to zrozumieć - mówi Dawid Karpiuk, dziennikarz, lider zespołu Dziwna Wiosna i autor książki "Dzieciaki". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka do literatury young adult. O współpracy Dominiki Płonki z Aleksandrą Negrońską

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 09:10
Po wydaniu debiutanckiej EP-ki "DD EP" Dominika Płonka nawiązała współpracę z Aleksandrą Negrońską - koleżanką z liceum i bestsellerową pisarką.
rozwiń zwiń