Spaghetti alla puttanesca - jak przyrządzić danie w kwadrans?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 11:03
- Spaghetti alla puttanesca to świetna potrawa dla zapracowanych - mówi w Czwórce szef kuchni Andrea Scarantino. - Można ją przyrządzić prosto i szybko.
Spaghetti alla puttanesca to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej
Spaghetti alla puttanesca to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiejFoto: shutterstock/Liliya Kandrashevich

Na temat historii powstania tego popularnego włoskiego dania krąży wiele legend, dominuje jedna. Według niej spaghetti alla puttanesca zostało stworzone przez włoskie kurtyzany, które przyrządzały to danie i wystawiały w oknie, aby aromatem przywabić klientów. 

Inna legenda mówi, że do restauracji tuż przed jej zamknięciem wpadła rozbawiona i głodna grupa ludzi. Na wieść, że kuchnia jest zamknięta, ponoć prosili kucharza, żeby zrobił im cokolwiek do jedzenia, używając słowa "puttanata", które w tym kontekście oznaczało "głupstwo". "Przygotuj byłe głupstwo" - wołali do szefa kuchni. Ten przygotował na szybko danie z dostępnych jeszcze składników i nazwał je spaghetti alla puttanesca.

- Pierwsze wzmianki o przepisie pojawiają się już w XIX wieku. Receptura pochodzi z regionu Neapolu i początkowo była jedną z wersji spaghetti alla marinara - opowiada gość audycji. - Na przestrzeni wieków zmieniała swoją nazwę, a receptura była wzbogacana.  

Andrea Scarantino zaznacza, że włoska kuchnia jest smaczna, bo jest prosta i zawiera proste składniki. Taki też jest przepis na spaghetti alla puttanesca.

 

Spaghetti alla puttanesca

oliwa z oliwek

czosnek

czarne oliwki

świeże pomidory

bazylia

kapary

anchois (opcjonalnie)

- Wersję z anchois robi się w Lazio i podam ten przepis. Smażymy anchois na oliwie z czosnkiem. Anchois ładnie się rozpada i tworzy aromatyczną masę - opowiada szef kuchni. - Dodajemy do tego świeże pomidory krojone w kostkę. Jeżeli nie jest to sezon na pomidory, możemy użyć gotowych pomidorów pelati bądź san marzano. Na końcu wrzucamy kapary i oliwki. Dodajemy sól, pieprz i świeżą bazylię.

Żr. Youtube/SPAGHETTI ALLA PUTTANESCA: RICETTA ORIGINALE


Ważny jest także czas gotowania spaghetti, makaron świeży gotujemy 5 minut, a makron suchy około 9 minut. Każdy region ma swój ulubiony makaron, więc w zależności od upodobań można jego rodzaj różnicować.

Zobacz także: 

- Jednak ja, tak samo jak w przypadku mojego ulubionego aglio olio, przyrządzam wersję ze spaghetti - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Można też użyć makaronu vermicelli. Jest długi jak spaghetti, ale cieńszy. Można też w ostrzejszej wersji dodać papryczkę peperoncino. Spaghetti alla puttanesca to ekspresowe danie i prosty przepis.


Posłuchaj
11:20 Czwórka/Nie-na żarty - putanesca 04.09.2022.mp3 Szef kuchni Andrea Scarantino zdradza przepis na spaghetti alla puttanesca (Nie-na żarty/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Andrea Scarantino (szef kuchni)

Data emisji: 04.09.2022 

Godzina emisji: 17.25

aw

Czytaj także

Cacio e pepe. Spróbuj, jak smakuje przysmak włoskich pasterzy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 11:20
Trzy składniki i kwadrans wystarczą, by przygotować cacio e pepe - według tradycji jedno z najstarszych dań w historii włoskiej kuchni chłopskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lasagne. Przysmak Horacego i kota Garfielda

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 14:00
Choć nazwa tego dania wywodzi się z języka greckiego, to pierwszą zapiekankę z makaronu przyrządzili starożytni Rzymianie. 
rozwiń zwiń