Segregujmy odpady, także w Święta

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 08:35
Julia Wizowska od lat pisze bloga nanowosmieci.pl, swoją wiedzą dzieli się na podczas warsztatów i wykładów, na co dzień współtworzy pracownię Cztery Razy Trzy. Niedawno ukazała się jej najnowsza książka "Na nowo śmieci" - to połączenie reportażu i poradnika, w której opowiada o odpadach.
Audio
  • Święta z głową, Nie kupujmy na zapas, dzielmy się jedzeniem (Ratujemy świat/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Okładka książki "Na nowo śmieci" Okładka książki "Na nowo śmieci"

- Pracowałam nad książką dwa lata. Pierwszego listopada tego roku postawiłam w niej ostatnią kropkę. Opowiada o tym, co dzieje się z produktami i opakowaniami, kiedy stają się odpadami. Postanowiłam prześledzić proces recyklingu odpadów skupiając się głównie na polskich realiach. Zadbałam, by książka nie tylko w treści, ale i w formie. W całości została wyprodukowana na papierze z makulatury - mówiła goszcząca w studiu Czwórki autorka książki. 

- Każdy rozdział tej książki opowiada o innym rodzaju odpadów. Poświęciłam dużo uwagi ich charakterystyce, bo to od nas zależy czy odpady staną się śmieciami, czy surowcami - przekonywała. Z książki, jak mówiła dowiemy się co dzieje się z naszymi odpadami, przekonuje, że nie potrzebujemy wiele miejsca, by zacząć segregować odpady, opowiada jak stworzyć w domu kompostownik i obala też mit jednej śmieciarki, która zabiera każdy rodzaj śmieci. Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

W audycji przyglądaliśmy się też przedsięwzięciu PJATK4Earth, którego pomysłodawcą jest Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, które ma zmienić codzienne zwyczaje społeczności uczelni na bardziej przyjazne naturze. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Julia Wizowska (autorka bloga nanowosmieci.pl, oraz książki "Na nowo śmieci")

Data emisji: 24.12.2019

Godzina emisji: 14.18

ac

Czytaj także

Recykling w modzie. Mniej znaczy kreatywniej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 20:11
Jedna z największych marek kojarzonych z fast fashion zadeklarowała, że do 2030 roku do produkcji swoich ubrań będzie wykorzystywać wyłącznie produkty z recyklingu i materiałów przyjaznych środowisku, coraz więcej marek oferuje zniżki w zamian za ubrania, które zostaną oddane do ponownego przetworzenia. Czy te zmiany, to początek rewolucji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń