Wspólna szafa. Moda na pożyczanie ubrań

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 17:00
Wypożyczamy samochody na godziny, zakładamy wspólne konta na serwisach filmowych, dlaczego więc nie mamy dzielić się szafą?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / WAYHOME studio

Kiedyś pożyczałyśmy ubrania, bo chciałyśmy zaoszczędzić, dziś robimy to, bo jesteśmy świadomymi konsumentkami i nie chcemy szkodzić środowisku Justyna Majewska

Wypożyczanie ubrań -  przejściowy trend czy przyszłość branży modowej?

- To zjawisko przybiera na sile i według mnie jest bardzo rozwojowe. Oczywiście, w naszym kraju to dopiero początek, ale świat już docenił ideę dzielenia się szafą - przekonuje stylistka Justyna Majewska.

Posłuchaj
11:57 [CZWORKA]Dajesz rade 16 październik 2020 ciuchy.mp3 Wypożyczanie ubrań - nowy trend na modowym rynku? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Wszystko zaczęło się za oceanem, w 2009 roku. Tuż po kryzysie ekonomicznym Amerykanki Jennifer Hyman i Jennifer Fleiss założyły Rent The Runway. Dostały wsparcie od inwestorów w wysokości ponad 120 milionów dolarów. Po 7 latach firma zajmująca się wypożyczaniem ubrań miała w ofercie produkty 400 marek odzieżowych z półki premium, prawie tysiąc pracowników, pierwszy milion klientów i miejsce w historii jako firma, która zmieniła reguły gry na modowym rynku.

Zobacz także
iris van herpen pap 1200.jpg
Moda, która wyzwala z form. Iris van Herpen w Polsce

Wypożyczaj ciuchy, podrasujesz swój styl

- Kupowanie pojedynczych rzeczy na wyjątkowe okazje, które założymy tylko raz, mija się z celem - uważa rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Poza tym, że zaoszczędzimy duże pieniądze, ubraniami z wypożyczalni będziemy mogły podrasować styl - dodaje Majewska.

Wypożyczanie ubrań jest także kompromisem dla tych, którzy mimo wszystko mają skłonność do tzw. fast fashion. - Podążanie za jednosezonowymi trendami jest fatalne w skutkach dla naszej planety. Zamiast więc kupować "ostatni krzyk mody", lepiej go po prostu wypożyczyć - podsumowuje stylistka.

Posłuchaj także:

Zwłaszcza że jak przekonuje Kinga Kośnik z Love The Dress, wypożyczanie to sama przyjemność. - Dostarczamy gotową sukienkę kurierem pod wskazany adres, a potem w ten sam sposób ją odbieramy - opowiada. - Klientka nie musi martwić się ani o transport, ani o pranie. Jedyne co musi - to dobrze wyglądać i świetnie się bawić - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: Justyna Majewska (stylistka), Kinga Kośnik (właścicielka wypożyczalni Love The Dress)

Data emisji: 16.10.2020

Godz. emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feng shui. "To filozofia, a nie przestawianie mebli"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 13:50
- "Feng" to wiatr, "shui" to woda. Feng shui to życie w bliskiej więzi z naturą i przyrodą - wyjaśnia Ania Liu, autorka bloga "Chiny z Anią".
rozwiń zwiń