Przyjaciel na czterech łapach. Jak budować taką relację?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 17:50
Nie tylko pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jak się okazuje, w pandemii doceniliśmy obecność zwierząt w domach i to jaki mają wpływ na nasze samopoczucie. Teraz przyszedł czas na budowanie z nimi dobrej relacji. 
90 proc. Polaków uważa, że zwierzęta w domu mają dobry wpływ na samopoczucie człowieka.
90 proc. Polaków uważa, że zwierzęta w domu mają dobry wpływ na samopoczucie człowieka.Foto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

Lęk separacyjny i "covidowe" szczeniaki

Pandemia narzuciła codzienności nowy porządek. Pracując zdalnie więcej czasu zaczęliśmy spędzać w domu. To właśnie w tym czasie wiele osób podjęło decyzję o wprowadzeniu do swojego życia nowego domownika. - Wraz ze wzrostem liczby psów w domach Polaków pojawiły się pewne problemy. Po pierwsze - niektóre z nich cierpią dziś na lęk separacyjny, bo ich właściciele wrócili do pracy, po drugie - falę "covidowych" szczeniaków ominął proces socjalizacji z innymi psami. Teraz trzeba to nadrobić - przekonuje behawiorysta i trener Michał Dąbrowski. – Warto zadbać o komfort psychiczny naszych zwierzaków, tak jak one dbają o nasze samopoczucie.  

Zwierzak lekiem na całe zło?

W domach Polaków mieszka blisko 8 mln psów i 7 mln kotów. Najnowsze badanie "Współpraca 'zwierzoludzka' - psy i koty wśród Polaków" – przeprowadzone przez firmę 3D market -  wskazuje, że aż dla 90 proc. ankietowanych posiadanie zwierząt domowych znacznie poprawiło ich kondycję psychiczną. Z czworonożnymi towarzyszami odczuwamy coraz mocniejszą więź, a w wielu przypadkach traktujemy pupili jako członków rodziny. Silną więź ze zwierzętami budują szczególnie osoby młode, pomiędzy 18. a 35. rokiem życia. A behawioryści potwierdzają, że pies jest istotą społeczną, która postrzega ludzi jako członków swojego stada i chce się z nimi komunikować. Robi to na różne sposoby: wysyła komunikaty werbalne, ale również mową ciała pokazuje nam czy czuje się komfortowo, czy potrzebuje więcej przestrzeni.

Posłuchaj
19:39 CZWÓRKA Ratujemy swiat - psy 15.07.2022.mp3 Zwierzęta domowe - przyjaciele na całe życie (Ratujemy świat/Czwórka)

Zaufanie to podstawa

 - Zrozumienie, czym jest pies i zaspokajanie jego najważniejszych, przy jednoczesnym budowaniu zaufania, to według mnie, wzór na udaną relację z psiakiem - podkreśla Michał Dąbrowski. - Relację z naszą Bianką zaczęliśmy budować, kiedy tylko przekroczyła puchatą łapką próg naszego domu. Bawimy się, spędzamy razem czas i przede wszystkim - dzień po dniu - budujemy wzajemne zaufanie - dodaje trenerka i pasjonatka kynologii Marta Gradzik.

Sprawdź także:

Sfrustrowani właściciele, nieszczęśliwe zwierzęta

Czas pandemii sprawił, że nowych przyjaciół zaczęliśmy szukać w schroniskach dla zwierząt. Tam też podejmowaliśmy decyzje o ich przygarnięciu. - Zanim to jednak zrobimy warto na ten temat porozmawiać, ze wszystkimi członkami rodziny - podpowiada Gradzik. - Wiadomo, że nie wszyscy muszą darzyć zwierzaka taką samą, wielką miłością, ale na wszystkich spadnie obowiązek dbania o niego. Oprócz decyzji o przygarnięciu psa, namawiam też, by przedyskutować kwestie rasy, wielkości i temperamentu. Być może w naszej rodzinie jest ktoś, kto boi się dużych zwierząt. Wtedy najlepiej pójść na kompromis. – Kiedy ktoś mnie pyta, czy powinien mieć psa, na początku staram się go zniechęcić i przedstawiam wszystkie minusy takiej relacji. W ten sposób minimalizuję straty, bo zdarzyło mi się w pracy spotykać z ludźmi, którzy byli rozczarowani swoim podopiecznym i samym sobą w roli opiekuna – dodaje Dąbrowski.

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Marta Gradzik (trenerka i pasjonatka kynologii), Michał Dąbrowski (behawiorysta i trener)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 15.14

kul

Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń