Fashion Revolution Week. Zapytaj, kto robi twoje ubrania

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 18:00
Fashion Revolution Week, który potrwa do 25 kwietnia, to najważniejsze wydarzenie organizowane przez globalny ruchu na rzecz zrównoważonej mody. Tegoroczna poświęcona jest m.in. przyszłości mody cyrkularnej, jako części gospodarki o obiegu zamkniętym.
Birmingham, 13 lipca 2019. Akcja prostetacyjna Fight Fast Fashion
Birmingham, 13 lipca 2019. Akcja prostetacyjna "Fight Fast Fashion" Foto: shaotft/Shutterstock.com

2013 rok to definitywny koniec obojętności firm odzieżowych. Od tego czasu właściciele marek nie mogą już rozkładać bezradnie rozkładać rąk i tłumaczyć, że nie wiedzieli, w jakich okolicznościach powstają ich ubrania Agnieszka Wąsowska

Fashion Revolution to organizacja założona w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w Bangladeszu, które miały miejsce 24 kwietnia 2013. Kompleks fabryczny Rana Plaza, w którym tysiące osób szyły ubrania dla zagranicznych firm, zawalił się, powodując śmierć 1130 pracowników fabryki. Chcąc upamiętnić ofiary katastrofy, organizacja od 2013 roku aktywnie nakłania przedstawicieli branży odzieżowej do wdrażania coraz bardziej odpowiedzialnych praktyk. - Jako Stowarzyszenie Fashion Revolution Poland oficjalnie działamy od stycznie tego roku i oprócz zagadnień związanych z ekologią i przyszłością "lepszej" mody skupiamy się na sytuacji pracowników w branży mody - opowiada Agnieszka Wąsowska.

Posłuchaj
15:54 CZWÓRKA Ratujemy swiat - fashion revolution 23.04.2021.mp3 Moda i ekologia według Fashion Revolution (Ratujemy świat/Czwórka)

Sprawdź
Ubrania moda 1200.jpg
"Bycie projektantem to budowanie odpowiedzialnego cyrkularnego biznesu"

Globalny ruch Fashion Revolution zachęca, by w każdą rocznicę katastrofy w Rana Plaza przyłączyć się do kampanii Fashion Revolution Week i zadać firmom odzieżowym proste pytania: Who made my clothes? i What's in my fabric? - Jako konsumenci nie mamy informacji, jakie chemikalia były użyte do produkcji ubrań i w jakich warunkach one powstawały. Czasami jeden T-shirt musi przejechać pół świata, zanim trafi do naszej szafy - podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo. - Nie mamy mocy, żeby pytać bezpośrednio o farbiarnię czy plantatora. Ale mamy możliwość, żeby zapytać o to markę. Oczywiście nie ma żadnej oficjalnej drogi, którą możemy to załatwić, ale możemy takie pytania stawiać publicznie - dodaje. 

Posłuchaj także:

Sprawdź
pokaz mody moda 1200.jpg
Fashion Revolution - inaczej spójrz na modę

Jeśli chcesz włączyć się w obchodzenie Fashion Revolution w Polsce, załóż ulubione ubranie na lewą stronę na znak, iż szukasz informacji o miejscu jego produkcji, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych. Jeśli ubranie jest wyprodukowane zgodnie z procedurami chroniącymi prawa pracowników szyjących daną odzież oraz chroniącymi środowisko, opowiedz tę historię. Jeśli nie masz pewności, w jakich warunkach zostało wyprodukowane ubranie - zapytaj o to producenta!

Fashion Revolution | Who Made My Clothes / FF Channel

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agnieszka Wąsowska (Fashion Revolution Poland)

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekomoda. "To świadome wybory i drugi obieg"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 16:00
W kontekście ekologii naszym największym modowym grzechem nadal jest nadkonsumpcja. - Z badań wynika, że 1/4 tego, co mamy w szafie, nigdy nie została przez nas użyta. Kuszą nas niskie ceny, akcje promocyjne i nowe kolekcje, które pojawiają się w sieciówkach prawie co tydzień - mówi ekologiczna blogerka Paulina Górska. 
rozwiń zwiń