Studenci mają swoje święto. Poza przyswajaniem wiedzy - pomagają

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 21:21
17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Studenta. Święto upamiętnia krwawą pacyfikację studenckich protestów w Pradze w 1939 roku. Dziś czas nauki na uczelni to często okres rozwoju kontaktów towarzyskich, ale mnóstwo studentów bierze też udział w przeróżnych inicjatywach. 
17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Studenta
17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień StudentaFoto: Shutterstock
Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Studencki portfel a pandemia. Co się zmieniło?

Wielu studentów podkreśla, że najważniejsi w studiowaniu są ludzie, kontakty towarzyskie i zawodowe. To świetnie łączy się z akcjami społecznymi, własnymi albo takimi, do których się dołączają.


Posłuchaj
22:13 czwórka strefa studenta 16.11.2021.mp3 Studenckie inicjatywy - bo życie studenta to nie tylko laba (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Jedną ze studenckich kampanii jest akcja "Skonsultuj się z farmaceutą" organizowana przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji.

- To nasza sztandarowa akcja, głównie chodzi nam o to, by uświadamiać społeczeństwo na temat rosnącego ryzyka chorób cywilizacyjnych. Zachęcamy do regularnych badań. Podkreślamy, jak ważna jest prewencja tych chorób i zachęcamy, by dbać o zdrowie - wyjaśnia Martyna Mika, sekretarz oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. - Co roku nasza akcja kierowana jest w stronę innego problemu. Teraz jest to insulinooporność oraz schorzenia, które jej towarzyszą - dodaje.


Gość Weroniki Puszkar zwraca uwagę, że choroby cywilizacyjne są poważne, a świadomość w społeczeństwie niewielka. - Jako społeczeństwo zawsze znajdujemy sobie mnóstwo wymówek, by nie zadbać o stan swego organizmu - zwraca uwagę. Studenckie wydarzenie oferuje konsultacje z farmaceutą, dietetykiem i kosmetologiem. - Edukacja to główny motyw naszej działalności - podkreśla.

Martyna Mika zwraca też uwagę na smutny fakt unikania badań przez ludzi młodych. - Wydaje nam się, że jesteśmy młodzi i choroby nas nie dotyczą. Niestety nie zawsze tak jest i warto wykonywać badania profilaktyczne - zaznacza. - Dlatego z naszą akcją idziemy też do najmłodszych, do szkół. Działamy w mediach społecznościowych, tworzymy infografiki.

Sprawdź także:

Inną ciekawą studencką inicjatywą jest zbiórka na rzecz studentów z Afganistanu. Organizowana przez władze i studentów Uniwersytetu Warszawskiego. 

- W tę akcję włączyło się 20 wydziałów i instytucji z naszego uniwersytetu - mówi Marta Tomczak, doktorantka Wydziału Historii i współorganizatorka zbiórki. - Jako studenci i doktoranci UW stworzyliśmy "inicjatywę na rzecz studentów z Afganistanu". Wpadliśmy na pomysł, by zaspokoić ich różne potrzeby. Mówię o studentach, którzy przebywają w ośrodkach dla uchodźców w Polsce. Chcemy im pomóc na różnych poziomach: akademickim, zawodowym czy materialnym - dodaje.

Marta Tomczak zwraca uwagę na najbardziej prozaiczne potrzeby afgańskich studentów, ale też na trudne wydarzenia i traumy, które mają za sobą. Ma nadzieję, że już wkrótce studentom UW uda się spotkać z Afgańczykami, do czego skrupulatnie się przygotowują na specjalnych minikursach prowadzonych przez Instytut Orientalistyki lub Wydział Psychologii.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Gość: Martyna Mika (sekretarz oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji), Marta Tomczak (doktorantka Wydziału Historii i współorganizatorka zbiórki dla studentów z Afganistanu)

Data emisji: 16.11.2021

Godzina emisji: 14.08

pj

Czytaj także

Finanse - na jaką pomoc mogą liczyć studenci?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 19:05
Stancja, akademik, dojazdy, pomoce naukowe i życie towarzyskie - mimo że publiczne uczelnie są bezpłatne, to życie studenta kosztuje. Zaglądamy do kieszeni polskiego żaka i sprawdzamy, na jakie wsparcie może liczyć.
rozwiń zwiń