Jak polscy studenci świętują za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 17:40
Wielu polskich studentów uczy się za granicą. Nie wszyscy z nich decydują się wrócić na święta do domu. Okazuje się, że takie plany ma coraz więcej osób. Wpływają na to względy ekonomiczne, pandemia, ale też chęć przeżycia nowego doświadczenia.  
Wielu studentów w święta z rodzinami spotka się tylko online
Wielu studentów w święta z rodzinami spotka się tylko onlineFoto: insta_photos/shutterstock.com

Niektórzy nie mogą pozwolić sobie na powrót z powodu obostrzeń, ale inni chcą spędzić Boże Narodzenie w gronie przyjaciół. W ten sposób poznają tradycje innych państw, świętują w innej kulturze, ale też przekazują dalej polskie zwyczaje.

Holandia - leniuchowanie bez śniegu

Kasia Dach już drugie święta spędza w Holandii, gdzie świętowanie zaczyna się od ubrania choinki. Mieszkańcy tego kraju dbają też o kontakt z bliskimi, którzy są daleko. Podobno przeciętny Holender wysyła około 40 kartek z życzeniami każdego roku. Mimo tych zwyczajów Holendrzy w święta raczej odpoczywają, 25 grudnia idą do kina lub na kręgle, a na prezenty i uroczystą kolację czekają do 5 grudnia. 

- W tym roku w Holandii raczej też nie będzie śniegu, to raczej się tu nie zdarza - mówi Kasia Dach, polska studentka w Holandii. - W zeszłym roku śnieg sparaliżował ten kraj na tydzień - wspomina. 

Kasia w tym roku zostaje w kraju, w którym się uczy, ze względu na pandemię koronawirusa. - Moja babcia jest w grupie osób wyższego ryzyka. Kwestie związane z bezpieczeństwem są dla mnie ważne - wyjaśnia. - W czasie, gdy my mamy Wigilię i Boże Narodzenie, Holendrzy raczej świąt nie obchodzą. Jest zupełnie inaczej niż w Polsce, choć mają sałatkę jarzynową - dodaje. 

USA - święta jak z filmów

Za granicą już trzecie święta spędzi też Agata Apolinarska. - U mnie w Bostonie wszędzie są już dekoracje świąteczne, choć śnieg spadnie dopiero w okolicach marca, kwietnia - mówi studentka. - Domy są podświetlone, choinki ubrane są od miesiąca. Większość tego, co widzimy w filmach, zgadza się z tym, co się dzieje na ulicach. Amerykanie świętują głównie 25 grudnia, wtedy jest uroczysta kolacja i prezenty - dodaje. 

Agata przyznaje, że to będą już trzecie święta, które spędza bez rodziny, więc świąteczny czas jest trochę trudniejszy. - W tym roku będzie u mnie bardzo kameralnie. Będę świętować z chłopakiem, planuję typową polską wigilię - zdradza. - Mam nadzieję, że będzie miło.

Wielu studentów za granicą spędza świąteczny czas w gronach międzynarodowych. Żacy z różnych krajów spotykają się, by ten czas spędzić razem. 


Posłuchaj
21:28 czwórka strefa studenta 21.12.2021.mp3 Polskie studentki opowiadają o świętach za granicą (Strefa studenta/Czwórka)

 

 

USA - święta w gościnie

Dwa razy w okresie świątecznym za granicą była też Marta Żuchowska. Swój czas w Stanach Zjednoczonych wspomina jako miłe doświadczenie. Jedne ze świąt spędziła z zaprzyjaźnioną rodziną, po tym, jak ta dowiedziała się, że Marta w święta ma być sama. Nie obyło się bez wymiany tradycji. I choć w USA na stołach nie znajdziemy 12 potraw, to nie zabrakło pierogów. Studentka przygotowała je w dwóch formach: tradycyjnej, wigilijnej, i po "amerykańsku". - Amerykanie lubią tłustsze potrawy, dlatego jedne pierogi zrobiłam z serem i mięsem - połączyłam te smaki - zdradza. - Oba rodzaje bardzo im smakowały. 

Marta Żuchowska zwraca też uwagę na doświadczenie, które zdobywa się, świętując za granicą. - Z rodziną jesteśmy każdego roku. Gdy jednak nie możemy wrócić do bliskich, warto pomyśleć, że święta za granicą to nowe przeżycie, jedno na całe życie - podkreśla. 

Spacerowa, świetlista Hiszpania

- W Hiszpanii każdy zagraniczny student w świąteczny czas próbuje spotkać się z innymi studentami, którzy również zostali w obcym kraju - mówi Iza Koszara, studentka. - Wszystko po to, by nie być samemu - dodaje. 

Takie międzynarodowe święta Iza ma też za sobą. W tym roku w Wigilię spotka się z przyjaciółmi. - Z mojej uczelni wiele osób decyduje się zostać w Barcelonie ze względu na pogodę, na klimat i doświadczenie świąt za granicą - opowiada. - Zwykle w Hiszpanii jest to wieczorna kolacja i spacer po świątecznie udekorowanej stolicy - dodaje. 

Iza Koszara zdradza, że szczególną uwagę przywiązuje do polskiej tradycji. - Ja łamię się opłatkiem, a nie jak Hiszpanie - turonem - dodaje. 

>>> Cyfrowe Radio Gwiazdka [POSŁUCHAJ]


Cyfrowe Radio GWIAZDKA  Cyfrowe Radio GWIAZDKA

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Katarzyna Dach, Agata Apolinarska, Marta Żuchowska, Iza Koszara (studentki uczące się za granicą)

Data emisji: 21.12.2021

Godz. emisji: 14.16

pj

Czytaj także

"Erasmusy" w Polsce na święta. Jak pomóc im się odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 19:20
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce zadbać o studentów z zagranicy, którzy na święta nie wyjadą do swoich rodzinnych domów. Na uczelni zorganizowana została akcja "Zaproś Studenta na Święta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaproś studenta z zagranicy na wigilię!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 17:20
Wielu studentów z zagranicy nie wraca na święta do domu ze względu na odległość, obostrzenia związane z pandemią bądź koszty podróży. Aby nie spędzali samotnie świątecznego czasu, warto zaprosić ich do siebie. 
rozwiń zwiń