Świąteczny savoir-vivre. Co warto wiedzieć, zanim kupimy prezenty?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:40
Za chwilę święta, czas więc na świąteczne prezenty. Warto przemyśleć, co kupić pod choinkę najbliższym, bo jak wynika z badania "Świąteczny prezentowy savoir-vivre według Polaków" aż 85 proc. z nas otrzymało nietrafiony upominek. Sprawdzamy, czym kierować się podczas zakupów, jakich błędów unikać i jakich prezentów Polacy nie lubią dostawać.
Polacy nie lubią pod choinką nieprzemyślanych prezentów.
Polacy nie lubią pod choinką nieprzemyślanych prezentów. Foto: Shutterstock/ESstock

Aż 85 proc. Polaków otrzymało nietrafiony prezent, a blisko połowie z nas zdarzyło się to wielokrotnie. Według badania przeprowadzonego przez serwis prezentmarzen.pl najbardziej nie lubimy otrzymywać prezentów nieprzemyślanych - tak zadeklarowała ponad połowa ankietowanych.


Z badań możemy dowiedzieć się także, że nie lubimy prezentów kupionych bez zastanowienia i takich, które są zbyt ogólne. - Według naszych respondentów powinniśmy unikać zakupu skarpetek czy kolejnego flakonu perfum - mówi Filip Sosnowski, prowadzący badanie "Świąteczny prezentowy savoir-vivre wg Polaków". - Dla 84 proc. z nas największą gafą jest wręczanie prezentów sugerujących zmianę przekonań i poglądów. Tu trzeba się wykazać dużą ostrożnością.

Jak pokazuje badanie, blisko 60 proc. respondentów od tradycyjnego wolałoby otrzymać prezent, który dostarczyłby wrażeń i emocji: w formie przeżycia czegoś niecodziennego lub wzięcia udziału w jakimś wydarzeniu, warsztatach czy survivalu. - Wynika to z nadmiaru rzeczy w domu i braku miejsca na przechowywanie kolejnych - tłumaczy rozmówca Martyny Ogonek. - Dodatkowo panuje trend na minimalizm i ekologię.

Zobacz także:

Według badań nie powinniśmy kupować prezentów zbyt drogich lub zbyt tanich. Ile więc należy przeznaczyć na upominki dla najbliższych? - 37 proc. ankietowanych planuje wydać na to 200-300 zł, 1/5 respondentów zaznaczyła przedział 100-200 zł, a 13 proc. twierdzi, że wystarczy drobny upominek do 50 zł - mówi specjalista. - Kwoty te nie różnią się zbytnio od tych podanych w zeszłorocznym badaniu.

Niezależnie od tego, ile pieniędzy wydamy na prezent, pamiętajmy, by odkleić cenę, bo okazuje się, że część z nas o tym nadal zapomina. Warto również pomyśleć o ładnym opakowaniu i kartce z życzeniami.


Posłuchaj
03:31 Czwórka/Pierwsze słyszę - Prezenty - 16.12..2021.mp3 Filip Sosnowski z serwisu prezentmarzen.pl opowiada o badaniu "Świąteczny prezentowy savoir-vivre wg Polaków" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 06.15

aw


Czytaj także

Polskie filmy za darmo? Ruszył nowy serwis streamingowy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 17:21
35mm.online to prawdziwa gratka dla wielbicieli polskiego kina. W serwisie streamingowym możecie zobaczyć klasykę polskiego kina - filmy fabularne, animowane oraz kroniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaproś studenta z zagranicy na wigilię!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 17:20
Wielu studentów z zagranicy nie wraca na święta do domu ze względu na odległość, obostrzenia związane z pandemią bądź koszty podróży. Aby nie spędzali samotnie świątecznego czasu, warto zaprosić ich do siebie. 
rozwiń zwiń