To będą pierwsze takie święta Bożego Narodzenia. Jak spędzą je studenci z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 21:03
Przed nami wyjątkowe Boże Narodzenie, pierwsze od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wielu studentów zza wschodniej granicy spędzi je w Polsce. Sprawdzamy, jakie są ukraińskie tradycje świąteczne.
Przy świątecznym stole
Przy świątecznym stole Foto: shutterstock/gpointstudio

Dla wielu studentów z Ukrainy to pierwsze święta Bożego Narodzenia, które spędzą w Polsce. Niektórzy przyjechali do nas po wybuchu wojny. Inni na polskich uczelniach studiują od kilku lat, ale z wiadomych przyczyn nie wracają na przerwę do swoich domów. Tak jak Alina Palamarchuk i Jurij Dymetryszyn, którzy przed świętami odwiedzili studio Czwórki i opowiedzieli o tym, jak wspierają swoich rodaków, a także o świątecznych zwyczajach na Ukrainie.


Podwójne święta

Święta na Ukrainie obchodzone są po Bożym Narodzeniu katolików, jednak w tym wyjątkowym roku nie zabraknie przybyszów zza wschodniej granicy także przy naszych stołach. - To będzie dla nas nowe i ciekawe doświadczenie - mówi Alina. - Na Ukrainie okres świąteczny zaczyna się od sylwestra. Wchodząc w nowy rok, krok po kroku idziemy do wigilii Bożego Narodzenia, wtedy już jest odczuwalny klimat świąteczny w domach i na ulicach miast. Tak było dotychczas.


Trudny czas

Wyznawcy prawosławia obchodzą święta 6 stycznia, w nasze święto Trzech Króli. Tak będzie też w tym roku, chociaż to będzie trudny czas. - Wszystkie święta spędzałem z rodziną. To będą moje pierwsze z dala od nich - mówi Jurij. - Na stole nie zabraknie jednak wigilijnych potraw, poproszę babcię, żeby podała mi przepisy. Podczas wieczerzy połączę się z bliskimi za pomocą kamery.

Podobnie, jak w tradycji polskiej, do wieczerzy zasiada się, gdy pojawi się pierwsza gwiazdka. - "Swiat Weczir" zaczynamy pieśnią Mykoły Łeontowycza - to symbol świąt i pieśń z długą historią - tłumaczy Alina. - Potem płynnie 7 stycznia przechodzimy w Boże Narodzenie, następnie w święto św. Wasyla, potem Stary Nowy Rok. Święta trwają w sumie 12 dni.


Źr. Youtube/Szczedryk - Mykoła Łeontowycz | Chór Akademicki UW


Tradycyjne dania 

Na ukraińskich stołach także podczas wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć 12 dań. - Potrawy są postne, wśród nich są pierogi, do niektórych wkłada się drobne monety - opowiada Jurij. - Ten, kto wybierze taką sztukę, przez cały rok będzie bogaty.

Wśród potraw na stołach pojawiają się m.in. zupa grzybowa, barszcz, ziemniaki, pączki, ryba, a także kutia, z którą związane są różne wróżby.

W naszych domach zostawiamy talerz dla zagubionego wędrowca, na Ukrainie zostawia się łyżki. - Zostawiamy je dla tych, którzy odeszli i są z nami duchem - tłumaczy Alina. - Kładziemy je, żeby oni również mogli się poczęstować, czuli się zaproszeni do naszego świątecznego stołu i spędzili z nami ten rodzinny czas.


Posłuchaj
18:44 Czwórka/Strefa Studenta - Ukraińska wigilia 20.12.2022.mp3 W audycji mówimy o świątecznych tradycjach na Ukrainie (Strefa studenta/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Alina Palamarchuk (przewodnicząca samorządu studentów Collegium Civitas, przewodnicząca Porozumienia Stołeczne Uczelnie Niepubliczne), Jurij Dymetryszyn  przewodniczący organizacji studenckiej Europejska Ukraina)

Data emisji: 20.12.2022

Godz. emisji: 14.15

aw/kor

Czytaj także

Piernik - luksusowy smak i zapach świąt

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 19:30
Towarzyszący jego przygotowaniu aromat przypraw korzennych to znak, że święta są tuż, tuż. Piernik to nieodłączny ich element - pojawia się jako ciasto na stole i jako ozdoba na bożonarodzeniowym drzewku, a kiedyś przynoszony był także w prezencie. 
rozwiń zwiń