Zaproś studenta z zagranicy na wigilię!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 17:20
Wielu studentów z zagranicy nie wraca na święta do domu ze względu na odległość, obostrzenia związane z pandemią bądź koszty podróży. Aby nie spędzali samotnie świątecznego czasu, warto zaprosić ich do siebie. 
Do świątecznego stołu warto zaprosić studenta z zagranicy, by tego wyjątkowego czasu nie spędzał sam.
Do świątecznego stołu warto zaprosić studenta z zagranicy, by tego wyjątkowego czasu nie spędzał sam. Foto: ixabay.com/KlausHausmann/domena publiczna

"Zaproś zagranicznego studenta na wigilię!" to akcja Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wielu zagranicznych żaków nie jedzie na święta do domu ze względu na odległość bądź koszty podróży. W efekcie spędzają ten czas samotnie w akademikach i wynajętych pokojach. Studenci z Gdańska proponują, żeby przełamać barierę kulturową i językową i zaprosić kolegów z Indii, Afryki, Bliskiego lub Dalekiego Wschodu do siebie na święta.

W Polsce czas świąt jest czasem bliskości, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Nie zapominamy też o naszej gościnności. Na wigilijnych stołach katolików nie brakuje tradycyjnego pustego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Studenci z Gdańska proponują, by wykorzystać je w szczytnym celu, pomyśleć o tych, którzy świąteczny czas spędzają sami, a ich rodziny są daleko. I choć może się wydawać, że kolega z Indii czy Afryki nie zna naszych zwyczajów i nie odnajdzie się podczas świątecznego spotkania, to warto wiedzieć, że zagraniczni studenci mogą nas miło zaskoczyć. Ich ciekawość naszego kraju, tradycji i obyczajów, a także chęć poznania naszych rodzin i bliskich może dodać nowej magii naszym spotkaniom.  

Stąd inicjatywa studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki której zagraniczni studenci będą mogli spędzić święta Bożego Narodzenia u polskiej rodziny. Wszystko to za sprawą akcji "Przygarnij EDka w święta".


Źr. Facebook/Gdański Uniwersytet Medyczny


- Na naszej uczelni mamy około tysiąca studentów zagranicznych. Część z nich mieszka w Europie, ale mamy dużą grupę Hindusów, Irańczyków, Afrykańczyków, którzy nigdzie nie wyjeżdżają i dlatego chcemy pomóc im spędzić ten czas w miłej atmosferze - mówi koordynatorka akcji Marzena Kołtoniak z Centrum Wsparcia Studentów Zagranicznych Welcome Point Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Nasi koledzy z zagranicy pochodzą z różnych kręgów kulturowych i religijnych i nie obchodzą w swoich domach świąt Bożego Narodzenia. Jednak, gdy my spędzamy ten czas z rodziną i wspólnie się weselimy, oni siedzą samotnie w pustych akademikach i mieszkaniach. Stąd pomysł na akcję.


Posłuchaj
17:17 Czwórka/Strefa Studenta - Dajesz Radę 14.12..2021.mp3 W audycji rozmawiamy o akcji "Zaproś zagranicznego studenta na wigilię!" (Strefa Studenta/Czwórka)

 

W akcję zaangażowali się nie tylko studenci, ale również mieszkańcy Gdańska, którzy zaproszą żaków z zagranicy do wspólnego świętowania. - Nie ma się czego obawiać przyjmując naszych studentów. Są oni otwarci, chętni do poznawania naszej kultury, bardzo interesuje ich nasza kuchnia i tradycje - opowiada gość audycji. - Uczestniczą we wspólnej kolacji z gotowością na coś nowego. Zdają sobie sprawę z tego, że to będzie inne niż to, co znają na co dzień w swojej kulturze, jednak są ciekawi, jak wyglądają nasze tradycyjne święta.

Zobacz także:

Akcja trwa od 2019 roku, a odzew wśród zagranicznych studentów był bardzo pozytywny. Studenci mówili, że byli zaskoczeni ciepłym, serdecznym przyjęciem i że atmosfera świąt nie różni się znacznie od tego, co mają w swoich domach, gdzie bez względu na święta i religię też spotykają się ze swoimi bliskimi przy świątecznych stołach.

Aleksander Gol, student kierunku lekarskiego, gościł studenta z zagranicy w swoim domu. - Zaproszenie dodatkowej osoby na wigilijną wieczerzę nie powinno nastręczać większych problemów. Po to mamy dodatkowe nakrycie, żeby je raz na jakiś czas wykorzystać - mówi w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Nie czułem obaw w związku z przyjęciem osoby z zagranicy u mnie w domu. Na początku była pewna doza skrępowania, ale udało się z czasem pokonać. Generalnie przyjęcie było udane i ciepłe.

W podobne akcje angażują się również studenci innych polskich uczelni, wśród nich żacy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

>>> Cyfrowe Radio Gwiazdka [POSŁUCHAJ]


Cyfrowe Radio GWIAZDKA  Cyfrowe Radio GWIAZDKA

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Marzena Kołtoniak (koordynatorka akcji, Centrum Wsparcia Studentów Zagranicznych Welcome Point Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Aleksander Gol (student Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 14.12.2021

Godz. emisji: 14.15

aw/pj

Czytaj także

Student w wielkim mieście. Jak nie zginąć?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 10:00
Przed rozpoczęciem roku akademickiego warto dowiedzieć się, jakie atrakcje oferuje nam miasto, do którego planujemy wyjechać na studia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Erasmusy" w Polsce na święta. Jak pomóc im się odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 19:20
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce zadbać o studentów z zagranicy, którzy na święta nie wyjadą do swoich rodzinnych domów. Na uczelni zorganizowana została akcja "Zaproś Studenta na Święta".
rozwiń zwiń